Lékárníci zahajují osvětu proti nadměrnému užívání antibiotik

Celý týden bude v lékárnách probíhat kampaň proti nadměrnému užívání antibiotik. I když jsou antibiotika na lékařský předpis, lékárníci budou lidem vysvětlovat, jak je mají správně užívat. Osvěta navazuje na Evropský antibiotický den, který proběhl minulý čtvrtek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékárna. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Součástí kampaně bude i vyplňování dotazníků v lékárnách. „Nás jako lékárníky zajímá, jestli pacienti užívají léky tak, jak je mají užívat. Čili ve správný čas, ve správné dávce, jestli je doužívají,“ říká Alena Petříková z brněnského ústavu aplikované farmacie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Alena Petříková z brněnského ústavu aplikované farmacie vysvětluje Radiožurnálu důvody kampaně lékárníků

Dotazy budou směřované i k rodičům dětí. Lékárníci se například ptají, zda rodiče nenutí lékaře, aby předepisovali antibiotika, pokud doporučí pouze režimová opatření, to znamená klid na lůžku a dostatek tekutin.

„Z vlastní zkušenosti vím, že pacienti přicházejí do lékárny a často se ptají jestli náhodou nemáme jeden lék, který by zabral na veškeré příznaky chřipky. Občas zmiňují i antibiotika,“ upozorňuje Petříková na fakt, jak málo informací lidé o těchto lécích mají.

„Ovšem antibiotika na chřipku neúčinkují, protože chřipka je virového původu a antibiotika zabírají na bakteriální infekce. Vzhledem k tomu, že nás čekají chřipková období, dá se očekávat, že těchto lidí bude více.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Alena Petříková z brněnského Ústavu aplikované farmacie o tématu mluvila v Ranním interview Radiožurnálu

Kampaň lékárníků má upozornit i na fakt, že až polovina pacientů se zbytečně léčí antibiotiky. Jejich nadměrné užívání přitom může vést k problémům s odolností bakterií.

„Někteří rodiče považují léčbu, kdy se doporučují režimová opatření, například klid na lůžku, dostatek tekutin, za nedostatečnou.“

„A setkáváme se i s tím, že pokud rodičům nebudou předepsána antibiotika, mají pocit, že jejich dítě není dostatečně léčeno. A právě na to se chceme zaměřit,“ upozornila Alena Petříková z brněnského Ústavu aplikované farmacie v Ranním interview Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nadužívání antibiotik mluvil na Rádiu Česko prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček

„Jeden z největších hříchů je, že pacient antibiotika nedobere. Druhý hřích je, že prášky, které mu doma zbudou, někdy v budoucnosti použije někdo z rodiny nebo on sám na sobě při nějakých dalších potížích,“ popisuje největší hříchy pacientů prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček. Problém je v tom, že taková praxe potom vede k tomu, že bakterie jsou na antibiotika rezistentní.

Výsledky průzkumu pak poslouží odborníkům a zveřejněny budou na Světovém dni zdraví v dubnu příštího roku.

Lucie Maňourová, Lenka Rafaelová, Petr Sehnoutka, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme