Lékárníci zpochybňují návrh ministerstva na výdej počtu tablet místo balení

Málokdo už asi pamatuje rozlévané mléko, nebo rozvažované droždí. Teď se k tradici pultového prodeje mají vrátit lékárníci. Omezí se tak plýtvání léky, soudí ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky | Foto: Stock.xchng

Podle odhadu lékárníků Češi tak ročně vyhodí léky za čtyři miliardy korun, což je desetina výdajů pojišťoven za medikamenty.

Podle viceprezidenta České lékárnické komory Stanislava Havlíčka návrh ministra zdravotnictví Leoše Hegera, že by lékaři předepisovali pacientům místo balení jen určitý počet tablet, neodpovídá realitě evropského výdeje léčivých přípravků, protože Evropa není kulturně ani společensky připravena na tento systém. Dělení dávek je běžné v USA.

Přehrát

00:00 / 00:00

Viceprezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček.mp3

„Tam se v lékárnách přímo individualizují balení pro jednotlivé pacienty a jaksi se dávají do shodných lékovek, takže ten pacient dostává svou terapii, aniž by tušil, co vlastně bere. Evropský terapeutický model je úplně jiný a ani v Americe se tímto způsobem nijak zvlášť nešetří, protože to, co se třeba ušetří na počtu těch tablet, se zase musí zaplatit za práci toho člověka, který tu mediaci připravuje,“ řekl Stanislav Havlíček.

Dodal, že se zatím jedná pouze o zveřejnění myšlenek a že předpokládá, že nejdřív bude zahájena ekonomická analýza, jestli vůbec je takový návrh realizovatelný, a pokud ano, jestli jeho dopady do ekonomiky zdravotních pojišťoven nebudou spíše opačné.

„Protože skutečně v případě, že bych každého pacient musel vybavit jako lékárník malým počtem tablet a zvlášť je zabalit, tak ten obal může být ve finále dražší než ten vnitřní obsah,“ vysvětlil Stanislav Havlíček.

Eva Presová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme