Lékárníci ztratili monopol na volně prodejné léky

Léky, které nejsou na předpis, bude možné koupit například v drogerii. Umožňuje to vyhláška ministerstva zdravotnictví, která právě dnes začíná platit. Doposud bylo možné mimo lékárny koupit jenom živočišné uhlí nebo malé množství prášků proti bolesti. Ministr Rath věří, že lepší dostupnost volně prodejných léků se bude pacientům líbit. Lékárníci naopak varují, že prodavač nebude schopný zákazníkovi seriózně poradit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky

Léky

Podle mluvčí ministra zdravotnictví Jany Kocové je cílem vyhlášky zvýšit komfort pacientů, co se týče dostupnosti volně prodejných léků.

"Tato vyhláška zavádí zásilkový prodej a zároveň i prodej samoobslužný, který dosud nebyl možný. Tím samoobslužným myslíme samoobslužný prodej v místech k tomu určených, tedy v prostorách a zařízeních, které budou mít minimálně statut výdejny," říká Kocová.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví potvrzuje, že i sítě drogerií, které mají ve svých prodejnách výdejnu, mohou svůj sortiment nabízených léků rozšířit.

"V lékárně v současné době pacienti, i když chtěli pouze například volně prodejný lék na bolest, tak museli skutečně k přepážce. Zatímco nyní je na základě této vyhlášky možnost, aby si lékárna nebo výdejna pořídila prodejní regály, kde se pacienti mohou obsloužit sami a následně léky pouze zaplatit."

Zatímco ministr David Rath věří, že nová vyhláška lidem pomůže, lékárníci tvrdí pravý opak. Podle nich mohou léčiva prodávat jen lidé, kteří k tomu mají potřebné vzdělání. Upozorňují, že je nutné léky skladovat při určité teplotě a v neposlední řadě znát interakce s jinými prášky, které pacient užívá.

Majitelka pražské lékárny Eva Bartková se pozastavuje mimo jiné nad tím, jak budou drogerie léky skladovat a hlavně, kdo pacientovi poskytne kvalitní informace.

"Já jsem úplně klidná, protože, kdo bude chtít za své peníze kvalitu a informace, přijde určitě do lékárny. Dnes se práce lékárníka posouvá do oblasti poradenství, prevence a samoléčení. V drogerii ten drogista určitě nebude erudován tak, jak by měl být," myslí si Bartková.

"Není problém prodat lék jako bramboru, ale problém je v tom, že některé léky reagují s druhými léky, pak dochází k nebezpečí," dodává Bartková.

Problémem může být i pokyn ke stažení některých léčiv. Podle lékárnice Miluše Hulínové je nutné rozumět všem číslům na obalech. "To znamená šaržím, výrobním číslům, exspiracím a potom se taková léčiva stahují jako vadná a nevhodná pro běžné užívání," říká Hulínová.

Hulínová vidí problém hlavně v tom, že pracovníci drogerií nebudou moci pacientovi poskytnout dostatečně seriózní informace o lécích. "Lidé podcení význam maximálních dávek a interakcí s jinými léčivy, které běžně užívají. Laik, který není poučen, může ublížit sám sobě na zdraví," obává se Hulínová.

Lékárníci se bojí také zneužití léků jak vědomého například narkomany, tak neúmyslného. Mezi volně prodejné léky totiž patří i antihistaminika, lokální antibiotika, nebo kortikoidy.

Systém už funguje například v Rakousku. "Některé sítě drogerií mají ve svých marketech část, která funguje jako lékárna, která má statut lékárny, kde je skutečně možno zařídit si systém regálů," upozorňuje mluvčí ministerstva zdravotnictví Kocová.

Alžběta Havlová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme