Lékárnám nehrozí pokuty za vydávání neověřených léků. Systém proti padělkům zatím nefunguje

Lékárníkům zatím nehrozí pokuty za vydávání léků na recept, které neprojdou systémem na kontrolu padělků. Vydávat je tak můžou dál. Česká lékárnická komora se s ministerstvem zdravotnictví dohodla na odložení sankcí kvůli častým chybám systému. 

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Jirik | Zdroj: Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Pravost se stále nedaří ověřit asi u půl procenta léků na recept, i když o padělky nejde, řekl Radiožurnálu prezident lékárnické komory Aleš Krebs. Podle něj se jedná většinou o formální chyby, systém bude aplikován, až jeho chybovost bude minimální.

Startuje systém lékového záznamu pacienta, má pomoci zmírnit riziko nežádoucích účinků

Číst článek

„Bavíme se o více tisících přípravků za týden, které by v případě, že by byly chybně označeny, tak by musely být uloženy do karantény,“ vysvětluje.  

Státní ústav pro kontrolu léčiv dosud eviduje skoro 930 tisíc hlášení. „Nejčastější příčiny hlášení jsou neznámé sériové číslo, expirace se třeba také neshoduje a obdobně šarže neodpovídá zaznamenanému identifikátoru šarže,“ říká mluvčí ústavu Barbora Peterová.

Do konce září ústav zkontroloval 28 výrobců, 133 distributorů, z nichž pouze 100 je připojených k národnímu úložišti.

Dokud budou problémy při ověřování pravosti léků trvat, lékárníkům pokuty nehrozí. Funkčnost systému budou úřady vyhodnocovat každé tři měsíce.

Janetta Němcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme