Lékárny pod náporem. Lidé kvůli koronaviru vykoupili Paralen, chybí roušky i líh na dezinfekci

V Česku kvůli pandemii koronaviru v posledních dnech prudce vzrostla poptávka po paracetamolu, účinné látce proti bolesti a horečkám. Tu obsahuje třeba lék Paralen. Státní ústav pro kontrolu léčiv i lékárníci proto apelují na občany, aby léky nevykupovali a byli ohleduplní k lidem, kteří léčiva skutečně potřebují.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 14:46 19. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Promiň nemáme roušky

„Pokud máme udržet fungující lékárnickou péči, tak ty pomůcky od státu naprosto urgentně potřebujeme,“ řekl Radiožurnálu prezident lékárnické komory | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Výrazný nárůst poptávky zaznamenali distributoři třeba u léku Paralen. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) se během jednoho týdne prodalo přes 300 tisíc balení. To odpovídá běžné měsíční poptávce. SÚKL společně s ministerstvem zdravotnictví proto s výrobci a držiteli licencí na léky jednají o dalších dodávkách.

Na vakcínu nemáme čas, je proto skvělé, že je tu skoro hotový lék, říká biochemik Konvalinka

Číst článek

„Aktuální situaci u těchto léčiv sledujeme a komunikujeme s výrobci. Podle našich informací se v příštích dnech chystají dodávky v řádech několika set tisíc balení a jednáme o zajištění dalšího dovozu,“ sdělila Radiožurnálu mluvčí SÚKL Barbora Peterová. Zároveň spolu s lékárníky vyzvala lidi, aby léky nehromadili.

Lékárníci prosí o ohleduplnost

Nedostatek léků s paracetamolem v lékárnách Radiožurnálu potvrdil i provozní ředitel lékárenské sítě Benu Michal Jurča. „Zásoby paracetamolu se hodně ztenčují. Máme k ho dispozici v řádu dnů, týdne a čekáme na další dodávky ze strany výrobců.“

Podle prezidenta České lékárnické komory Aleše Krebse je nyní důležité, aby lidé léky nevykupovali.

„Poprosil bych o ohleduplnost a vstřícnost ze strany pacientů, aby nevyžadovali větší počet balení. Aby skutečně pro pohotovostní zásobení doma, které samozřejmě chápu, že chtějí a potřebují mít, tak aby se smířili s tím, že v danou chvíli může být množství léků s paracetamolem ze strany lékárníků limitováno. Je to proto, aby se maximum dostalo co nejširšímu množství pacientů, aby každý měl aspoň něco.“

Lékárnám docházejí roušky. Češi se obávají koronaviru a sezonních onemocnění

Číst článek

Lék Paralen vyrábí farmaceutická společnost Zentiva, vlastníkem licence je společnost Sanofi. Ta Radiožurnálu řekla, že produkci léků s paracetamolem posílí. V příštím týdnu dodá 255 tisíc balení Paralenu 500, do konce dubna pak 600 tisíc balení.

„Zároveň jednáme o dalším zvýšení tohoto objemu,“ řekl Radiožurnálu mluvčí Sanofi Libor Kytýr. Od začátku roku dodala Sanofi na český trh celkem 1,4 milionu balení Paralenu 500.

Navýšení dodávek potvrdila i Zentiva. „Tento měsíc plánujeme vyrobit o milion balení ibuprofenu a paracetamolu více, než bylo plánováno. Děláme vše pro to, abychom pomohli pacientům a jejich rodinám v současné situaci,“ uvedl dříve ředitel závodu Zentivy v pražských Dolních Měcholupech.

Ibuprofen

Ibuprofen je další léčivou látkou, která pomáhá zmírnit horečky nebo bolesti. Právě horečka je jedním z průvodních jevů nemoci COVID-19. Ibuprofen obsahuje třeba lék Ibalgin, který také dodává společnost Sanofi. Podle mluvčího Libora Kytýra je ale zatím těchto přípravků dostatek. „U velkodistributorů je jich zatím v různých formách dostatek. Lékárny si je ještě mohou stále doobjednat,“ dodal.

Roli ve zvýšené poptávce po paracetamolu hrály podle SÚKL informace o tom, že léčivá látka ibuprofen může zhoršit průběh nemoci COVID-19. To uvedl už dříve třeba francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran.

Světová zdravotnická organizace v úterý informovala, že záležitost zkoumají experti, zároveň ovšem doporučila, aby se lidé bez konzultace s lékařem ibuprofenu zatím raději vyhnuli.

Záchranářka ze Zdib si veřejně stěžuje na nedostatek roušek. Podle šéfa lže a porušila pracovní řád

Číst článek

„V současné době ale neexistují žádné vědecky doložené důkazy, že by ibuprofen zhoršoval průběh této nemoci. O vhodnosti užití ibuprofenu či paracetamolu doporučujeme vždy poradit se s lékařem nebo lékárníkem,“ upozornila mluvčí SÚKL Peterová.

Také český ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) televizi Nova řekl, že doporučení Světové zdravotnické organizace potvrdit nemůže.

Lékárny se ale kvůli současné situaci kolem koronaviru potýkají i s dalšími problémy. Tím nejdůležitějším je nedostatek ochranných pomůcek, jako jsou roušky nebo respirátory, které nemají ani pro zákazníky, ani pro sebe.

Někde si, stejně jako lidé doma, šijí lékárníci roušky samy, ale podle prezidenta lékárnické komory Krebse je situace už kritická. „Pokud máme udržet fungující lékárnickou péči, tak ty pomůcky od státu naprosto urgentně potřebujeme,“ řekl Radiožurnálu.

„Uvědomujeme si, že lékárníci jsou zdravotničtí pracovníci v první linii, proto na jejich ochranu respirátory myslíme v rámci centrálního nákupu, který v tuto chvíli probíhá. Jakmile budou ochranné prostředky dostupné, budeme řešit také distribuci směrem k lékárníkům,“ uvedla mluvčí resortu zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Nedostatek lihu

Lékárnám také chybí třeba farmaceutický líh k výrobě dezinfekce. Některé lékárny si dezinfekci podle doporučení Světové zdravotnické organizace samy připravují.

To Radiožurnálu potvrdily oslovené lékárny v Ústí nad Labem nebo v Lanškrounu. Souhlasí s tím i Aleš Nedopil z říčanské Lékárny U bílého lva. „Problém je s tím, že se léky nedají koupit. Jsou vybrané velkoobchody a distribuce i výroba nestíhá zásobovat. A pak je problém s farmaceutickými surovinami, protože se nedají sehnat ty k výrobě lékárenské dezinfekce.“

Evropská unie se připravuje na možný nedostatek léků. Koronavirus může omezit dodávky z Číny

Číst článek

V současné situaci přitom hrají lékárny klíčovou roli, společně s prodejnami potravin mají výjimku a zůstávají stále otevřené. Začaly se proto také více chránit. Lékárníci například neberou do rukou od lidí mobilní telefony s číslem e-receptu a častěji vyžadují bezkontaktní platbu.

Omezují i vstup do lékáren a uvnitř tak smí být vždy jen jeden zákazník. A stále častěji také nepouští dovnitř pacienty bez zakrytých úst a nosu. Česká lékárnická komora rovněž upozorňuje, aby lidé nechodili do lékáren, pokud mají kašel a teplotu. A aby dodržovali odstup od ostatních alespoň dva metry.

Lékárníci také podobně jako nemocnice využívají pomoc studentů z farmaceutických fakult v Praze a Brně.

Jaroslav Hroch, Adam Bejšovec, jak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme