Lékařská komora hrozí demonstrativní stávkou

Česká lékařská komora pohrozila celostátní demonstrativní stávkou lékařů, pokud bude schválen návrh poslance ODS Marka Bendy na zrušení povinného členství v profesních komorách. V takovém případě ČLK svolá mimořádný sjezd, který by o konání stávky měl rozhodnout. Proti rušení povinného členství v komorách se na schůzce s jejími zástupci vyslovil i vicepremiér a šéf ČSSD Vladimír Špidla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

operace | Foto: Armáda ČR

Poslanecká Sněmovna by se měla Bendovým návrhem zabývat ve čtvrtek. Týž den se sejde představenstvo komory, aby rozhodlo o mimořádném sjezdu. Prezident České lékařské komory David Rath považuje Bendův návrh za útok proti profesním samosprávám, který ohrožuje jejich samotnou existenci.

"Tady jde o kompetence komor - komory by napříště nesměly vydávat licence, řešit stížnosti, nevydávaly by žádné odborné posudky; čili komory by v podstatě byly úplně k ničemu, bez jediné kompetence."

Ne všichni lékaři však s tažením Davida Ratha proti návrhu poslance Bendy, a potažmo proti celé ODS, souhlasí. Bývalý mluvčí komory a současný představitel Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek naopak se zrušením povinného členství souhlasí a nepovažuje to za omezování pravomocí této profesní organizace. Podle něj by nyní v komoře zůstalo pouze 25 procent lékařů.

"Je pravda, že je spor o licence a je pravda, že tam je spor hlavně o ten paragraf, který říká, že úkolem komory je hájení ekonomických zájmů členů - což si myslím, že má dělat odborová organizace, a ne komora. V České lékařské komoře jsou lékaři-zaměstnaci, kteří bývají v odborech a potom jsou tam lékaři, kteří odbory mít nemohou, protože jsou to vlastně samostatně výdělečné osoby. A já si nedovedu představit ekonomický pohled komory takový, aby vyhovoval oběma těmto skupinám."

Vicepremiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla podpořil na setkání s představiteli lékařské, lékárnické a stomatologické komory požadavek těchto profesních samospráv, aby členství v komorách zůstalo povinné.

Lenka Rákosová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme