Lékařská komora kritizuje Julínkovu reformu zdravotnictví

Profesní sdružení lékařů spočítalo své výhrady ke třem reformním zdravotnickým zákonům ministra Tomáše Julínka. Výhrad je přesně 117 a 95 z toho se týká zákona o zdravotnických službách. Ten jde podle lékařů nad rámec věcného záměru zákona. Podle ministerstva zdravotnictví je ale množství výhrad ze strany komory na úkor kvality a vysoké číslo připomínek je jen mediálním tahem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékařka se zkumavkou (ilustrační foto) | Foto: Stockbyte

Obecně podle ČLK jsou zákony špatné. Pokud vstoupí v platnost, způsobí ve zdravotnictví zmatek. Ke třem zdravotnickým zákonům ministra Tomáše Julínka. jich má 117 a jen k zákonu o zdravotnických službách jich patří 95. Tam se týkají například plateb za zdravotnické výkony. Další výhrady má profesní sdružení lékařů k zákonu o specifických službách, a to mimo jiné kvůli hrozbě potratové turistiky z Polska a jiných zemí, kde není interrupce legální. Nejméně kontroverzní je pro komoru zákon o zdravotnické záchranné službě.

Pokud nebude ministr Julínek tyto připomínky akceptovat, bude ČLK lobovat u poslanců, aby pro tyto navržené zákony nezvedli ruku. Zdravotnické odbory pak chystají na podzim další protestní akce proti reformním záměrům. Zatím největí stávkový protest byl na konci června. Prezident komory Kubek říká: "Protože ty zákony by měly nahradit stávající funkční legislativu a pokud by byly takto přijaty, vnesly by do zdravotnictví obrovský chaos a výrazně by zhoršily vymahatelnost práv pacientů a bezpečnost zdravotní péče."

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt vyjádřil ochotu úřadu věcné a rozumné připomínky přijmout. Zároveň dodává: "Pokud jde o další připomínky, kdy komora chce posílit svoji moc a na úkor práv pacientů posílit i poskytovatele, s tím souhlasit nemůžeme a zde komora nemůže od ministerstva očekávat vstřícnost."

Jak dále řekl Radiožurnálu prezident ČLK Milan Kubek, ministr zdravotnictví prý chce zákonem o zdravotnických službách prosadit to, co by mělo být v zákoně o zdravotním pojišťění: "Stanovuje katalog zdravotních služeb, který by měl nahradit stávající seznam výkonů s cenami a kalkulačními listy. To má umožnit zdravotním pojišťovnám zcela volně domlouvat ceny zdravotních služeb s jednotlivými zdravotnickými zařízeními. Tedy nikdo nebude vědět, na co má nárok, žádné zdravotnické zařízení nebude mít jistotu, kolik dostane za danou péči zaplaceno, každé zdravotnické zařízení bude moci dostávat za stejné výkony zaplaceno jinak."

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta ale slouží katalog zdravotních služeb jen pro potřeby registrace zdravotnických zařízení a také pro pacienty, kteří se dozvědí, co jim ta která nemocnice nebo klinika může nabídnout. Ceny výkonů a jejich seznam bude podle Cirta řešit zákon jiný:

"Nás velmi zarazilo, že chce používá nepravdivé informace a tváří se, jako kdyby některé pasáže zákona vůbec nečetla. Takto lze těžko nějaké připomínky seriózně vypořádat. Teď jsme v procesu připomínkového řízení. Ke všem připomínkám se ministerstvo vyjádří písemně. Navíc budou ještě veřejná slyšení."

Nejblížší schůzka zástupců České lékařské komory a ministerstva zdravotnictví je naplánovaná už na 30. července. Zřejmě bude stejně bouřlivá, jako debata prezidenta ČLK Kubka a mluvčího ministerstva Cikrta v dnešním pořadu českého rozhlasu 1 Radiofórum.

Věra Pfeifferová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme