Lékařská komora má připomínky k reformě zdravotnictví

Česká lékařská komora má výhrady k novele zákona o veřejném zdravotním pojištění z dílny ministerstva. Podle jejího prezidenta Milana Kubka v ní postrádají vymezení standardů a nadstandardů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Kubek | Foto: Marián Vojtek

Stejně jako někteří politici vládní koalice považuje Milan Kubek za kritický bod reformy vymezení standardů a nadstandardů, tedy toho, co lidem uhradí zdravotní pojišťovny a na co si budou muset připlácet.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident České lékařské komory Milan Kubek v Ozvěnách dne

V Ozvěnách dne Kubek připomněl, že lékaři si v rámci akce vynutili závazek vlády, že bude spolupracovat s doktory včetně komory. „Když se podívám na minulý měsíc, tak si musím klást otázku, zda vláda zájem o spolupráci má a zda politici vůbec reformu zdravotnictví chtějí?“

„Zákon o speciálních zdravotních službách není tím, co by zdravotnictví nutně potřeboval,“ poznamenal Kubek. Za zásadní považuje otázku standardů a nadstandardů. „Chceme po politicích, aby vytvořili zákonný rámec a návrh zákona o veřejném zdravotním pojištění předložený ministrem Hegerem rámec netvoří.“

„Nestanoví mechanismy definování standardů a neetabluje připojištění na nadstandardní služby, které jediné může být dalším zdrojem neveřejných peněz do zdravotnictví, zdůraznil Kubek s tím, že další zvyšování poplatků může být sociálně neúnosné.

„Potřebujeme udělat inventuru lůžkového fondu, zjistit dostupnost a využití jednotlivých lůžek a zdravotnických zařízení a provést restrukturalizaci ve smyslu posílení následné péče a omezení péče akutní. A ruku v ruce s tím musí jít posílení ambulantního sektoru,“ zdůraznil v Ozvěnách dne Radiožurnálu Kubek.

O návrhu zdravotnické reformy budeme dnes podrobně mluvit s ministrem zdravotnictví Leošem Hegrem, který bude odpoledne po 17. hodině hostem Dvaceti minut Radiožurnálu.

Milan Kopp, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme