Lékařská komora proti zbrklému provádění devitalizace

Česká lékařská komora se znovu postavila proti uspěchané léčbě rakoviny devitalizací. Přes všechny diskuse nelze podle ní na podvazování zhoubných nádorů pohlížet v humánní medicíně jako na uznanou metodu. Toto stanovisko vědecké rady České lékařské komory ve čtvrtek potvrdil její prezident David Rath. Zdůraznil, že není proti novým metodám, ani proti odzkoušení. Jak ale Rath poznamenal, zkoušky musí být prováděny standardním způsobem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

D. Rath s lékaři | Foto: Michal Kamaryt

Prezident komory David Rath rovněž odsoudil chování předsedy Svazu pacientů Luboše Olejára. Ten si v okamžiku, kdy ministerstvo zdravotnictví zastavilo léčbu rakoviny devitalizací na lidech, nechal operovat nezhoubný kožní útvar ve tváři, aby tak údajně u veřejnosti vzbudil dojem, že jde o devitalizaci a tedy o metodu nadějnou. Podle Davida Ratha to bylo zneužití lékaře, který operaci vykonal.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Rath o devitalizaci

"Zneužil lékaře k tomu, aby ukázal, že sám jako hrdina si nechal provést devitalizaci. Nebezpečné na tom je, že chtěl vzbudit dojem, že je to metoda tak nadějná, a když se jí podrobil i předseda Svazu pacientů, že pacienti nemusejí z ní mít obavu," řekl novinářům Rath. Dodal, že "reklama založená na naprostém výmyslu je morálně pochybná".

Komora podle Ratha zatím nehodlá činit žádné kroky proti vrchlabské nemocnici, která údajně několik devitalizací provedla. "Nemáme informace, že se tak stalo," řekl. Stejně se vyjádřil také mluvčí ministerstva zdravotnictví Otakar Černý. Ministerstvo i komora souhlasí s ověřováním metody na zvířatech, pro lidi zatím nebyla prokázána její účinnost. "Nejsme šamanským státem, musíme se držet řádných postupů ověřování," vysvětlil Rath.

Milan Kopp, Vlasta Valentová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme