Lékařské odbory si u ministryně vyšší platy nevymohly

Lékaři si na výraznější růst platů ještě počkají. Prozatím platí, že od nového roku dostanou přidáno v průměru o sedm procent. Na zvýšení tarifní složky ze sedmnácti na 30 procent se Lékařský odborový klub s ministryní zdravotnictví Marií Součkovou nedohodl. Do budoucna ale vláda s růstem platů lékařů v souvislosti se zavedením 16 tarifních tříd počítá - to by mělo přijít v roce 2004.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

počítačový tomograf | Foto: Vojenská nemocnice Olomouc

Podle ministryně Součkové je sedmiprocentní růst platů pracovníků ve zdravotnictví v současné době jediné reálné řešení. Znovu zdůraznila, že teď kdy stát hledá prostředky na likvidaci následků srpnových povodní, jiná možnost neexistuje. "Sedm procent je reálných tak, aby nám nemocnice ´nespadly´ do další zadluženosti, a musíme být skutečně jakožto odpovědní za zdraví občanů také odpovědní zato, aby tato péče byla řádně kde poskytovat, aby nám nemocnice neskončily."

Lékařský odborový klub s tím však není spokojen. Podle jeho předsedy Milana Kubka by se peníze na požadované zvýšení platů našly ve zdravotním pojištění, z něhož je zdravotnictví z více jak 80 procent financováno. "Platy zdravotníků vůbec nesouvisejí s povodněmi, protože zdravotnictví není financováno ze státního rozpočtu, a tedy pokud chce vláda šetřit na našich platech, tak stejně neušetří na povodně ani korunu. Ušetří pouze zdravotní pojišťovny. "

Pokud se lékaři na požadovaném zvýšení platů nedohodnou, chtějí od příštího roku odpracovat jen to, co ze zákona musejí. Nebudou tedy sloužit více než 150 hodin přesčasů ročně. Nemocnice by tak musely omezit počet plánovaných operací i vyšetření. Akutní péče ale zajištěna zůstane.

Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme