Lékařské odbory stojí v tlaku na ministra za svým vedením

Lékaři trvají na dohodě, kterou včera jejich vedení předložilo ministrovi zdravotnictví Leoši Hegerovi. Lékařské odbory to prezentují jako smířlivý postoj, řada z nich totiž požadovala razantnější řešení. Heger přitom požadavky lékařů včera nepřijal a znovu s nimi chce jednat ve čtvrtek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda LOK Martin Engel

Předseda LOK Martin Engel | Foto: Filip Jandourek

Podle zpravodaje Radiožurnálu Zbyňka Zykmunda hledalo sedm desítek zástupců místních odborových organizací shodu v dalším postupu akce Děkujeme odcházíme jen těžko.

„Podpořili jsme současnou dohodu jako minimum. Nelze z ní slevit ani o píď,“ podmiňovala podporu současného postupu odborového vedení v tlaku na ministerstvo místopředsedkyně klubu Jana Vedralová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Zbyňka Zykmunda po jednání Lékařského odborového klubu

„Objevily se dokonce hlasy, že vláda by do 1. března měla splnit všechny požadavky doktorů,“ referoval z jednání Zikmund. Jde namátkou o změny ve vzdělávání lékařů, či posílení spoluúčasti pacientů. Důvodů exodu je celkem 13.

Ministr Heger zatím lékařům slíbil další 2 miliardy na jejich platy. Dalšími požadavky jsou pak například garance možnosti vrátit se do nemocnice, odkud lékaři již dříve odešli a nebo záruka, že slíbené peníze skutečně skončí na jejich výplatních páskách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Debata o sporu lékařů a ministra zdravotnictví ve večerních Ozvěnách dne

„Pokud nebudou naše návrhy přijaty, ke stáhnutí výpovědí nedojde,“ prohlásila Vedralová. „Bohužel se blíží datum 1. března s následnou katastrofální situací ve zdravotnictví,“ dodala. Mnoho lékařů vypovídá navíc podle Vedralové souhlasy s přesčasovou prací.

Tlak lékařů je podle předsedy správní rady VZP Marka Šnajdra neseriózní a vyděračský. „Samozřejmě s ním nesouhlasím,“ říká. „Buď lékaři ztratili soudnost, nebo chtějí situaci vyhrotit záměrně,“ dodává. Situace lékařů podle něj rozhodně není tragická a určitě není tak kritická, aby opravňovala k mimořádným opatřením, které téměř hraničí s ohrožením životů občanů České republiky. Vládu by na místě lékařů tlačil maximálně, co se termínů toho, či onoho reformního kroku týká.

Heger má ve svém počínání podporu svých spolustraníků z TOP 09, ODS i Věcí veřejných. NEpřímo se za ministra postavila i ČSSD, když její úřadující předseda Bohuslav Sobotka prohlásil, že Heger nemůže sám garantovat návrat všech lékařů zpět na jejich původní místa.

Zbyněk Zykmund, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme