Lékařské odbory vyhlásily na čtvrtek stávku
Česko čeká ve čtvrtek stávka některých lékařů. Lékařský odborový klubu-Svaz českých lékařů dnes vyzval pět a půl tisíce svých členů, aby tento den omezili v nemocnicích péči jen na ošetřování akutních případů. Odborářům se nelíbí navrhovaná podoba reformy veřejných financí a zároveň chtějí upozornit na další problémy ve zdravotnictví.
Předsedové místních organizací Lékařského odborového klubu-Svazu českých lékařů vyhlásili stávku na stejný den, kdy Asociace samostatných odborů organizuje protestní pochod Prahou. Pacienti by proto měli omezit návštěvy nemocnic, které se do stávky zapojí. Podle předsedy LOK-SČL Milana Kubka jich bude asi osmdesát z dvou set v celé republice.
Stávka bude mít různou podobu - od hodinového přerušení provozu po celodenní odklad péče či zákroků, které nejsou nezbytné. Akutní péče zůstane v každém případě zajištěna. Lékařské odbory tvrdí, že si nechtějí brát pacienty jako rukojmí. "Pacienti nebudou stávkou poškozeni, náš protest není zaměřen proti nim," ujistil Kubek.
Návrh reformy veřejných financí je pro LOK nepřijatelný. Podle šéfa lékařských odborů nemůžou být právě oni těmi, kdo reformu zaplatí. "Pro nás je nepřijatelné je, že hlavní položkou, na které chce vláda ušetřit, jsou úspory na platech lékařů, učitelů, sester. Vláda zde hodlá uspořit za tři roky bezmála 48 miliard korun a na druhou stranu si myslíme, že pořád zde máme určitou privilegovanou složku občanů. Jsou to osoby samostatně výdělečně činné, jinými slovy podnikatelé a pro mne je nepřijatelné, aby třeba podpora podnikatelů měla být na úkor zdravotnictví."
Ke stávce by se podle Kubka měli připojit také lékaři z nemocnic, kde LOK organizace nemá. Jak řekl Radiožurnálu mluvčí České lékařské komory Pavel Kubíček, LOK může mít velkou podporu, přestože počet jeho členů je menší než počet zaměstnanců.
"Dá se samozřejmě předpokládat, že bude daleko více podporována lékaři-zaměstnanci, kterých je zhruba polovina z celkových čtyřiceti tisíc. Dosavadní praxe ukazuje, že Lékařský odborový klub je organizace velmi vlivná, která samozřejmě má vliv i na lékaře, kteří přímo jeho členy nejsou," uvedl Kubíček.
Ministryně zdravotnictví Marie Součková označila připravovanou stávku za neetickou a zbytečnou. "Zdravotníci jsou placeni ze zdravotního pojištění, a nikoli ze státního rozpočtu. Já jsem předložila systémové kroky a vyzvala jsem odbor ke spolupráci, tak abychom mohli úctyhodnou částku 21 miliard korun do zdravotního pojištění získat od těch, kteří dluží, do tohoto fondu," odmítá důvody protestů Součková.
Odbory i nadále požadují zavedení 16třídní platové tabulky, která by umožnila více rozlišit odměňování kvalifikované a méně kvalifikované práce. Lékaři si také stěžují, že se vláda málo zabývá situací ve zdravotnictví, kde se ruší bývalé okresní nemocnice a mnoho zařízení má problém s udržením kvalitních lékařů, kteří odcházejí precovat do zahraničí.
Pokud nyní lékaři ničeho nedosáhnou, jsou podle Kubka připraveni zorganizovat celostátní a časově neomezené akce.