Lékařské odbory založily krizový štáb, čekají na vyšší platy

Symbolicky za minutu dvanáct se oficiálně představil krizový štáb takzvané zdravotnické trojky. Zástupci lékařů a zdravotnických pracovníků žádají růst platů pro příští rok o deset procent a tvrdí, že jim to ministr zdravotnictví slíbil v memorandu. Ultimátum na splnění ministrovi vyprší v noci na 5. listopadu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr Heger ukazuje memorandum podepsané s Martinem Engelem

Ministr Heger ukazuje memorandum podepsané s Martinem Engelem | Zdroj: ČTK

Ve zdravotnické trojce zasednou zástupci Lékařského odborového klubu, Odborového svazu zdravotnictví a Profesní a odborové unie zdravotnických pracovníků.

Ti už od konce minulého týdne ministru Leoši Hegerovi symbolicky měří čas před budovou ministerstva na postavičce zvané Doktor Exodus.

Přehrát

00:00 / 00:00

Protesty lékařských odborů a hledání úspor popsal v Ozvěnách dne ředitel královéhradecké nemocnice Roman Prymula

Ministr má znovu říct, zda se platy všech zdravotníků včetně sester zvednou o deset procent. Slíbil to v memorandu, kterým na jaře zažehnal krizi způsobenou akcí lékařů Děkujeme, odcházíme. Jinak hrozí odboráři dalšími protesty.

Podle Leoše Hegera to odbory přehnaně vyhrocují: „Ministerstvo zdravotnictví velmi intenzivně připravuje úhradovou vyhlášku, jejíž součástí jsou i analýzy toho, jak budeme schopni zvyšovat mzdy. Zcela určitě máme v plánu zvyšovat mzdy jak lékařů, tak ostatních zdravotnických pracovníků v nemocnicích.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda Lékařského odborového svazu Miloš Voleman vysvětloval postoj lékařů ve Světě o druhé

Heger však také upozornil, že bude záležet i na finanční kondici nemocnic, které mají mzdy vyplácet. Místopředseda Lékařského odborového svazu Miloš Voleman tvrdí, že postoj ministra Hegera se během posledních týdnů změnil.

„Ještě 19. srpna pan ministr tvrdil, že politická vůle je stoprocentní a že vyvinou veškeré úsilí ke splnění memoranda. A 3. října nemůžou lékaři a sestry počítat s tím, že jejich platy porostou. Měly by být jasné garance, jakým způsobem ty peníze budou do těch zdravotnických zařízení budou poslány a jakým způsobem bude ošetřeno jejich rozdělování,“ řekl Rádiu Česko.

Ostuda v Bruselu

Zdravotníci zatím další vlnu výpovědí nechystají. Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel uvedl, že neví, jestli se vůbec mohou dávat výpovědi dvakrát do roka. Slíbil, že by protesty tentokrát nenarušily fungování nemocnic, ale byly by prý vidět.

Jestli ministr Heger nedodrží slib zvýšení platů, chtějí mu odboráři udělat ostudu v Bruselu a ve Štrasburku, třeba stížností na Českou republiku. Když ministr do 5. listopadu neřekne jasné slovo, kde peníze vzít, měla by podle odborářů kvůli porušení memoranda odstoupit celá vláda.

„Na začátku roku uzavřela Česká republika prostřednictvím ministerstva zdravotnictví písemnou dohodu se zdravotníky. Pokud ji vláda nesplní, není legitimní,“ vysvětlil Voleman.

Hledání úspor na provozu

Ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové Roman Prymula upozorňuje, že je nutné posuzovat stávající situaci. „Silová řešení určitě nejsou namístě. Jsem příznivcem jednání na úrovni každé nemocnice,“ říká Prymula.

Lékařští odboráři umístili před ministerstvo zdravotnictví odpočítávání času pro ministra Hegera | Foto: ČTK

Nemocnice podle něj nemůže vyplácet peníze, které nemá. „Pokud se rozhodne na úrovni ministerstva nebo vlády, že bude kompenzace plošná, tak se tomu budeme muset přizpůsobit a hledat rezervy jinde. To by ale vedlo k odkládání odložitelné péče,“ upozorňuje Prymula.

Ministerstvo zdravotnictví předpokládá, že na vyšší platy získají nemocnice peníze zefektivněním svého provozu. „Pokud bychom měli hledat peníze jen na platy zdravotníků, tak bychom je asi byli schopni nalézt. Musíme ale počítat například i s nárůstem DPH, jehož jsou zdravotnická zařízení plátcem a nemají možnost si ji nechat vrátit,“ dodává ředitel královehradecké nemocnice Roman Prymula.

Zdravotnická zařízení v Pardubickém kraji, která se potýkají s dluhy, budou hledat peníze na vyšší mzdy ve svých rozpočtech jen velmi obtížně. Podle krajské radní Markéty Tauberové z ČSSD kraj zatím nezvažuje, že by na platy lékařů vyčlenil nějaké peníze:

„Pardubický kraj, stejně jako ostatní kraje, určitě čeká na to, jaké bude vyjádření pana ministra. Protože byl i slib ze strany ministra o tom, že navyšovat lékařům se bude na vrub příjmů ze zdravotního pojištění a ne z jiných rozpočtů, čili například z rozpočtů krajů.“

Lenka Militká, Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková, Mirko Kašpar, Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme