Lékařské odbory zažalovaly stát, chtějí splnění memoranda o růstu platů

Lékařský odborový klub (LOK) podal žalobu na Českou republiku. Oznámil to šéf odborářů Martin Engel. Stát podle něj nedodržel memorandum z roku 2011. Dle dohody podepsané tehdejším ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem z TOP 09 měly nejpozději k lednu 2013 dosáhnout platy lékařů v nemocnicích 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda lékařského odborového klubu Martin Engel přichází na dnešní tripartitu

Předseda lékařského odborového klubu Martin Engel přichází na dnešní tripartitu | Foto: Filip Jandourek

To se ale podle Engela nestalo, proto odbory podaly žalobu. „Tento právní úkon se stal 30. prosince, takže běží už tři měsíce, probíhá nějaké šetření, ale zatím to nemá žádný výsledek,“ řekl Českému rozhlasu.

„Závazek memoranda Česká republika k 1. lednu 2013 nesplnila a neplní ho dodnes. Pokud by tomu tak bylo, byl by loni minimální garantovaný základní plat od 36 325 korun měsíčně pro lékaře absolventa do 72 650 korun měsíčně pro plně kvalifikovaného lékaře. Toho lékaři nedosahují ani náhodou, a to jsou ještě oficiální statistiky zkresleny obrovským rozsahem přesčasové práce,“ uvedl místopředseda LOK Miloš Voleman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lékařské odbory žalují stát kvůli nesplnění memoranda, díky kterému měly k lednu 2013 stoupnout platy lékařů. Více předseda LOK Martin Engel a hejtman kraje Vysočina z ČSSD Jiří Běhounek

Připomněl, že LOK se snažil o splnění závazku opakovaně vyjednávat, dočkal se „mnoha slov, ale žádných činů“. Podle Volemana bylo tedy zřejmé, že dobrovolně stát svůj závazek nesplní. „Nezbývá než jej dotlačit, aby tak učinil nedobrovolně. Místo dalších hromadných protestů, které vedly až k podpisu memoranda, zvolil LOK tentokrát právní cestu,“ dodal.

Loni v říjnu podaly lékařské odbory předžalobní výzvu, kterou se chtěly domoci plnění závazků memoranda od současného ministerstva zdravotnictví. Memorandum o úpravě poměrů ve zdravotnictví podepsal 17. února 2011 Engel s tehdejším šéfem resortu Leošem Hegerem z TOP 09.

Průměrný plat lékařů ve státních nemocnicích byl loni 62 735 korun, z toho polovina za přesčasy a služby. Základní plat byl 32 450 korun. Průměrný plat zaměstnance státu byl 25 880 korun.

Ministr Svatopluk Němeček z ČSSD ale nepovažuje memorandum za právně závaznou smlouvu se sankcemi. Jde podle něj o výsledek tehdejší dohody mezi Hegerem a Engelem, její naplňování mělo vzejít od nich. „Z právního hlediska tedy ani neočekávám, že by LOK s případnou žalobou u soudu uspěl,“ řekl tehdy ČTK ministr.

Zdůraznil, že navyšování platů zdravotníků je pro současnou vládu prioritou, v posledních dvou letech zvýšila tabulkové platy v nemocnicích dvakrát po pěti procentech. S dalším navyšováním počítá Němeček i v příštích letech, peníze na to chce získat z růstu odvodů státu za děti, důchodce či nezaměstnané, což navrhne.

ČTK, Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme