Lékařský odborový klub jde do stávkové pohotovosti

Lékařský odborový klub jde do stávkové pohotovosti. Také lékaři organizovaní v tomto klubu vyhlásili stávkovou pohotovost. Připojili se tak ke školským a zdravotnickým odborům. Důvod? Prozatímní neúspěšné jednání s vládou o zavedení 16třídní platové tabulky pro pracovníky rozpočtové sféry, na kterou nechce kabinet uvolnit původně plánované množství peněz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

operace | Foto: Armáda ČR

Podle předsedy Lékařského odborového klubu Milana Kubka se ale nemusejí pacienti bát, že by se jim lékaři během stávkové pohotovosti dostatečně nevěnovali. Zatím se budou pouze na stávku připravovat spolu s dalšími odborovými organizacemi.

"Prostě myslíme si, že je čas na to, aby se projevili zaměstnanci veřejného sektoru jako celek. Každopádně se budeme snažit, aby ten návrh, který půjde do vlády byl zásadně odlišný od toho co vzešlo z jednání v Kolodějích, protože to jsou ty návrhy pro nás nepřijatelné. To by totiž znamenalo, že celou reformu zaplatíme my," zdůraznil Kubka.

Ministryně zdravotnictví Marie Součková postup lékařských odborů nechápe. Připomněla, že zdravotnictví je převážně financováno ze zdravotního pojištění a ne ze státního rozpočtu. Peníze na platy lékařů a zdravotníků podle ní budou, a to hlavně z vyšších odvodů právě do zdravotního pojištění.

Před 11 dny vstoupilo do pohotovosti 52 tisíc členů Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče. Tvrdí, že pokud vláda změní platové tarify zdravotníků podle klasických minimálních sazeb platných v podnikatelské sféře, klesne úroveň platů ve zdravotnictví zhruba o třetinu.

Po zdravotnících vyhlásily včera stávkovou pohotovost také školské odbory. I ty jsou nespokojeny s vývojem jednání s vládou o zavedení 16třídní platové stupnice, na kterou kabinet nechce vyčlenit původně plánovaných 15 miliard korun. Učitelské odbory hrozí, že v případě neúspěchu jednání zůstanou školy 1. září zavřené.

Odborové svazy v dopravě navíc připravují kroky k přerušení dopravy, a to ještě do konce června.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme