Vláda láká ke studiu medicíny, lékařským fakultám dá téměř sedm miliard

Vláda chce zvýšit počet studentů medicíny o patnáct procent. Vyhradit na to má v příštích jedenácti letech 6,8 miliardy korun, schválil v úterý kabinet. Třetina českých lékařů bude v roce 2020 starších šedesáti let a počty absolventů opouštějících fakulty v té době nestačí nahradit ani lékaře odcházející do důchodu. V současné době absolvuje každoročně obor všeobecné lékařství v češtině asi 1340 studentů.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři (Ilustrační foto)

Ilustrační foto | Foto: Dalibor Peřina | Zdroj: Fakultní nemocnice Olomouc

„Kritickou se stává situace nejen v terénní a klinické praxi, ale i v oblasti pedagogů vzdělávajících budoucí lékaře na veřejných vysokých školách,“ píše se ve vládním dokumentu.

V první řadě je podle něj třeba zlepšit mzdové podmínky akademických pracovníků na úroveň srovnatelnou s odměňováním lékařů pracujících v klinické praxi tak, aby neodcházeli z finančních důvodů.

Podporovat je podle něj třeba zejména mladé pedagogy a postupně spolu s růstem počtu studentů navyšovat počty učitelů.

Dnes jsme na vládě učinili významný systémový krok v řešení nedostatku lékařů. V následujících 11 letech podpoříme lékařské fakulty 7 miliardami korun. To jim umožní navýšit kapacity studentů o 15 % a platy učitelů.

09:40 – 04. 09. 2018

10 56

Začínající učitel nanejvýš 27 tisíc

Podle Asociace děkanů lékařských fakult si lékaři-učitelé ve stejném věku a při stejném vzdělání přijdou asi na polovinu proti kolegům v nemocnicích. Nastupujícím učitelům mohou fakulty nabídnout tarifní plat kolem 23 až 27 tisíc korun hrubého.

Lékařským fakultám kvůli penězům chybějí pedagogové. Anatomii místo doktorů učí přírodovědci

Číst článek

Plat se zvyšuje po dosažení titulu docenta, což trvá obvykle deset až patnáct let. Stoupne na přibližně 45 tisíc korun, u profesorů na 50 až 60 tisíc korun.

Někdy ale fakulty na plné úvazky nemají, takže nabízejí částečné úvazky. Lékaři z klinické praxe proto často kombinují výuku s úvazkem v nemocnici.

U teoretických oborů to ale není vždy možné. Nejvíc chybí učitelé anatomie, často jsou v důchodovém věku. Ve výuce je nahrazují absolventi přírodovědných oborů.

Přijatý každý desátý až patnáctý

Podle odhadů Ústavu zdravotnických informací a statistiky se bude nedostatek lékařů i lékařů-učitelů prohlubovat. Už v současné době je docentům lékařských fakult v průměru 55 let, 14 procentům je přes 70 let. U profesorů je průměr 63 let, ve věku nad 70 let je 17 procent z nich.

Peníze z navýšení rozpočtů fakult by měly jít také na zlepšení technického zajištění výuky. Mohou se vynaložit na obnovu a doplnění inventáře, přístrojového a laboratorního vybavení nebo rozšíření výukových prostor.

V loňském školním roce v Česku studovalo podle statistik ministerstva školství na lékařských fakultách přes 21 tisíc lidí, lékařů-absolventů bylo přibližně 2500. Mezi studenty bylo asi 3400 samoplátců. Lékařské fakulty přijímají každého desátého až patnáctého zájemce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme