Lékařů i nemocnic mají dost, život Čechů se však neprodlužuje

Česká republika disponuje v přepočtu na počet obyvatel více nemocničními lůžky a lékaři, než jaký je průměr v dalších zemích OECD. Podle analýzy ministerstva zdravotnictví, která vychází z mezinárodního srovnání, se přesto nedaří zvyšovat průměrnou délku dožití takovým tempem jako jinde.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař u pacienta na ortopedii v nemocnici v Pelhřimově

Lékař u pacienta na ortopedii v nemocnici v Pelhřimově | Foto: Hana Mikulincová | Zdroj: Český rozhlas

Zhruba čtvrtina lidí v České republice údajně zemře na chorobu, která by šla léčit nebo by se jí dalo úplně vyhnout prostřednictvím prevence. Vyplývá to z výzkumu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Prezidentovi České lékařské komory Milanu Kubkovi připadají tato čísla spíše jako příprava občanů ze strany ministerstva zdravotnictví na to, aby byli ochotni akceptovat snížení kvality a dostupnosti péče.

„Je pochopitelně důležité, jak občané pečují o své zdraví, jestli vyhledávají lékaře včas. Myslím si ale, že české zdravotnictví za 7,5 procenta HDP je naopak naprostým zázrakem efektivity, která je bohužel dosažena katastrofálním podceněním hodnoty lidské práce,“ tvrdí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident ČLK Milan Kubek a Ondřej Dostál z Platformy zdravotních pojištěnců debatovali v Ozvěnách dne nad stavem zdraví a zdravotnictví

Podle Ondřeje Dostála z Platformy zdravotních pojištěnců není zdravotní péče jedinou determinantou určující délku života:

„Je potřeba, aby vláda jako celek pracovala na prevenci, jak v oblasti sociálních věcí, práce nebo sportu. Tam, kde je to ovlivnitelné zdravotní péčí, je zapotřebí, aby se lidé dostali ke včasné, adekvátní a efektivní léčbě. Aby systém nevytvářel třeba i nepřímo žádné překážky.“

Jde prý především o nízkou informovanost o potřebných zdravotních službách nebo jejich malou dostupnost. „Jsem také dlouhodobým kritikem toho, jak jsou nastaveny regulační poplatky, které nerozlišují mezi lidmi, kteří plýtvají zdravotní péčí, a těmi, kteří ji opravdu potřebují,“ upozorňuje.

Zdravotní pojišťovny nepodporují prevenci

Lékaři podle Dostála nevedou pacienty ke zdravému životnímu stylu, protože je k tomu nemotivují zdravotní pojišťovny. Ty jim hradí vyšetření, výkony a žádají po nich spíše úspory než kvalitu péče.

„Dokud nebudou zdravotní pojišťovny pod přímou veřejnou kontrolou, tedy dokud nebudou jejich statutární orgány voleny přímo, s takovou iniciativou se nesetkáme,“ dodává.

„Zdravotní pojišťovny nechtějí hájit práva pacientů, ale vydělat na nich. Bohužel stávající legislativa a všechny změny směřují k posílení moci pojišťoven nad pacienty i vůči lékařům a zdravotnickým zařízením,“ varuje Kubek.

Špatné nastavení systému, které zjistilo svým průzkumem ministerstvo, prý ale nemá viníka a žádné změny k lepšímu se podle Kubka nechystají:

„Naopak. Úhradová vyhláška pro letošní rok má ještě drastičtější regulační omezení než loni. Lékaři jsou nuceni k tomu, aby naprosto svévolně omezovali oprávněné nároky pacientů, v opačném případě léčbu za část pacientů zaplatí ze svého.“

Lucie Maňourová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme