Lékařům a sestrám se zvýší plat zatím jen o 6 procent, navrhl Heger

Lékařům a sestrám by od ledna měly stoupnout mzdy o 6,25 procenta - ne tedy o 10 procent, jak odbory požadují. Kompromis navrhuje ministr zdravotnictví Leoš Heger, lékařské odbory to ale chápou jako porušení memoranda.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékařští odboráři umístili před ministerstvo zdravotnictví odpočítávání času pro ministra Hegera

Lékařští odboráři umístili před ministerstvo zdravotnictví odpočítávání času pro ministra Hegera | Zdroj: ČTK

Heger nařídí navýšení od ledna svým přímo řízeným organizacím a vyzve k tomu i další lůžková zařízení. Zbylá necelá čtyři procenta by mohli zdravotničtí pracovníci dostat během roku. Záležet bude ale na ekonomické situaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spor ministerstva a odborů o navýšení platů sleduje redaktor Jan Herget

„Pokud se během prvního pololetí ukáže, že se neplní nejčernější scénáře a že systém dál drží určitou míru stability, tak nařídíme další zvýšení tarifní složky mezd a to o 3,75 procenta, čímž bude naplněn závazek memoranda,“ uvedl náměstek ministra Petr Nosek.

V případě nepříznivého vývoje ekonomiky podle něj bude ministerstvo nuceno tento krok posunout do podzimních měsíců.

Ministerští úředníci se obávají, že se v příštím roce vybere na pojistném méně, než předpokládali a kdyby se současně platy zdravotníků zvedly o 10 procent, mohlo by dojít k nedostatku financí v resortu a ohrožení kvality péče o pacienty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty pořadu Stalo se dnes byl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vladimír Sršeň a člen LOK Miloš Voleman

„V memorandu jsme se zavázali, že v průběhu roku 2012 budou zvednuty mzdy nejen lékařům, ale všem zdravotnickým pracovníkům o 10 procent. Chtěli jsme začátek kroku učinit hned počátkem roku a finanční prostředky, které jsou k dispozici, nám to od ledna umožní právě o 6,25 procenta,“ vysvětluje postup mluvčí ministerstva zdravotnictví Vladimír Sršeň.

„Zbývajících 3,75 procenta bychom rádi přidali v průběhu roku, podle vývoje ekonomické situace. Nechceme ohrozit péči o pacienty jen proto, že by se hned od začátku roku zvedaly takto vysoce platy lékařů,“ dodává mluvčí Sršeň.

Úhybný manévr?

Lékařské odbory ale tento návrh chápou jako odklon od dohodnutého memoranda. Podle jejich šéfa Martina Engela nemohou návrh jen tak přijmout.

Ve středu si proto chce s ministrem vše vyjasnit. Protestní akci „Zůstáváme, splňte sliby“ tak od pondělí odboráři zřejmě spustí.

„Vůbec jsem netušil, že by takový úhybný manévr zcela vážně na nás někdo zkoušel. Chci to slyšet ve středu od pana ministra, až nám řekne, jak bude garantovat další zvýšení. Je to pro mě velmi překvapivá zpráva,“ divil se předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel.

Martin Engel z LOK-SČL na tiskové konferenci nově ustanoveného krizového štábu Zdravotnické trojky | Foto: ČTK/AP

„Nejde o nějakou dohodu. Memorandum bylo podepsáno a tam jsou jasně stanovené závazky a ty hovoří jednoznačně. Plnění na nějakých 60 procent samozřejmě není plněním memoranda,“ říká člen předsednictva Lékařského odborového klubu Miloš Voleman.

„Je to slovíčkaření. V memorandu se píše, že se bude jednat o 10 procent průměrného platu. Ministr dnes řekl, že průměrný plat lékaře stoupl z 50 na 60 tisíc korun, ale najednou se zase mluví o navýšení tarifní platů. A tarifní platy nejsou průměrné platy. Ministr si memorandum vykládá tak, jak se mu zrovna hodí,“ zlobí se Voleman.

Vedení ministerstva si to ale nemyslí. V memorandu se totiž nepíše výslovně o termínu navýšení platů, ale jen o tom, že se platy zdravotníků mají zvednout v roce 2012.

Lékaři se do stávky nehrnou

Někteří lékaři jsou na rozdíl od odborářů se svými platy spokojeni, protože jim letos mzdy vzrostly o pětinu. Například Vojtěch Kurfirst, který pracuje v nemocnici v Českých Budějovicích, nátlak odborářů částečně kritizuje.

„Můj postoj ke stávce byl pasivní, protože jsem úplně nesouhlasil s tou radikální formou,“ říká mladý kardiochirurg i když uznává, že si platově polepšil. Řada lékařů se ale také bála, aby se negativně nepromítla do vztahů mezi lékaři a pacienty.

Kurfirst nepředpokládá, že by některý z lékařů znovu stávkoval, pokud by nebylo garantováno další navýšení platů. „Mezi svými kolegy nikoho takového neznám,“ dodává.

Tereza Janouškovcová Bartůňková, Radek Pavlovič, Jan Herget, David Šťáhlavský, Mária Pfeiferová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme