Lékový ústav zakázal používání Viaskoru, léku používaného při léčbě rakoviny

Při léčbě rakoviny už onkologové nebudou smět používat lék s názvem Viaskor. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv není ověřený, obsahuje nepovolené látky a nižší koncentraci léčiv, než je uvedeno na obalu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vědci přišli na to, jak vyrobit silnější antibiotika. | Foto: Fotobanka Pixabay

Viaskor sloužil k léčbě vysokými dávkami vitaminu C a svým pacientům ho předepisovalo na 150 lékařů. Podle ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeňka Blahuty je v předepisování léku hned několik problémů.

„Chtěl bych zdůraznit, že lék je připravován, nikoliv vyráběn, v lékárnách mimo Českou republiku. A tyto lékárny nemají oprávnění k zacházení s léčivými přípravky na území ČR. Za druhé, příprava přípravku, včetně jeho kontroly, neodpovídá požadavkům platného zákona o léčivech. A nelze tedy zaručit, že je léčivý přípravek účinný a bezpečný.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta v Dopoledním radiožurnálu

„Za třetí, při přípravě přípravku byly použity látky, které nesplňují požadavky českého lékopisu. Za čtvrté byl přípravek do ČR distribuován subjektem, který není k této činnosti oprávněn,“ vysvětluje ředitel SUKL.

Léčba je cílena na okologické pacienty a prezentována i jako netoxická chemoterapie. Podle Blahuty ale zatím takové závěry nebyly dostatečně podloženy a ve vysokých dávkách může být i nebezpečný.

„V minulosti jsme upozorňovali, že léčba vysokými dávkami vitaminu C může vést až k poškození ledvinných funkcí,“ připomíná.

Český distributor Viaskoru, společnost Edukafarm, ale škodlivé účinky léku odmítá.

„Ohrožení ledvinových funkcí vysokými gramovými dávkami je vyvráceno jako neaktuální konstatování v odborném slova smyslu,“ říká jednatel Edukafarm Zdeněk Procházka a dodává, že v klinickém výzkumu, který je třeba ještě dotáhnout, se určitě prokáže i protinádorový účinek léku.

Spor o účinnosti vitaminu C ve velkých dávkách se mezi lékaři vede už dekády. Nemocným rakovinou vitamin v infuzích sice už v sedmdesátých letech podávali američtí lékaři, renesanci ale zažil teprve nedávno. V roce 2013 se dostal i do Česka.

Odvolání

Proti rozhodnutí Lékového ústavu se prý firma odvolá k ministerstvu zdravotnictví. Podle Zdeňka Blahuty ale předběžné opatření nemá odkladný účinek a bude trvat i v případě, že se Edukafarm odvolá.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme