V lékárnách chybí dětské antibiotické sirupy nebo antipsychotika. Důvodem jsou problémy u výrobců

Dočasné výpadky některých léků jsou poměrně běžnou záležitostí. Problém je, když na trhu schází léky, které se obtížně nahrazují nebo vůbec nemají náhradu. „Může nastat situace, kterou v lékárně nedokážeme vyřešit,“ upozornil pro server iROZHLAS.cz viceprezident České lékárnické komory Martin Kopecký.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékárna (ilustrační foto)

Ve většině případů se léky dají nahradit formou generické substituce, tedy přípravkem s podobným složením (Ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Pacienti po příchodu do lékárny mohou narazit na problémy s dostupností některých léků na předpis. „Chybí některé antibiotické sirupy pro děti, léky s prodlouženým uvolňováním proti bolesti s obsahem diklofenaklu a antipsychotika s obsahem chlorprothixenu,“ vyjmenoval šéf lékárnické komory Kopecký.

Část lékáren nemá některé léky pro děti. Chybí antibiotické sirupy a sirupy k léčbě zvýšené teploty

Číst článek

Ve většině případů se léky dají nahradit formou generické substituce, tedy přípravkem s podobným složením. „Co se týče chybějících dětských sirupů, očních kapek nebo mastí s kortikoidy, dají se nahradit,“ potvrdila vedoucí lékárnice v lékárně BENU Ivana Lánová.

Lék Digoxin už je v Česku. Lékárny by ho měly mít nejpozději v polovině příštího týdne

Číst článek

Problém by mohl nastat v souvislosti s nedostatkem přípravků s obsahem chlorprothixenu určených k léčbě duševních poruch. Kopecký také připomíná výpadek Digoxinu, který se používá k léčbě srdce, před několika lety. „To byl problém, protože lék byl nenahraditelný,“ říká Kopecký a dodává, že většinou je problém u výrobce, například chybí nějaká surovina.

Ředitelka společnosti Chytrá lékárna Alice Dosedlová také upozorňuje na výpadky přípravků užívaných k léčbě alergií nebo očních zánětů. 

Preventivní opatření

S příchodem ukrajinských uprchlíků a zvětšením poptávky o léky udělalo ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci se Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) preventivní kroky k zajištění jejich dostupnosti.

„Šlo například o zařazování některých skupin léčiv na Seznam léčivých přípravků, jejichž distribuci do zahraničí mají distributoři povinnost hlásit. Tím má SÚKL možnost kontrolovat vývoz léčivých přípravků do zahraniční a v případě ohrožení dostupnosti vývoz těchto léčivých přípravků zakázat,“ vysvětlila mluvčí SÚKL Klára Brunclíková. 

Kopecký dále upozornil, že co se týče výroby léků, bude se Evropská unie výhledově snažit být co nejvíce soběstačná. „Existuje farmaceutická strategie Evropské unie, podle které se členské státy mají snažit o nezávislost na dodávkách ze třetích zemí jako Čína nebo Indie,“ vysvětlil Kopecký.

Alžběta Indrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme