Léky na recept by pacienti mohli dostávat nejen v lékárně, ale také poštou. Lékárníci jsou proti

Pacienti by v dohledné době mohli dostávat léky na předpis nejen u přepážky v lékárně, ale také poštou. Zvažovaná změna v zákonech o léčivech totiž zavádí internetové lékárny, které by mohly lék poslat. Službu by mohli využívat například senioři, matky na mateřské dovolené nebo lidé z odlehlých oblastí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Pacient by recept poslal do lékárny poštou nebo oskenoval, nebo zadal na internetu kód elektronického receptu, říká spoluautor návrhu a majitel internetové lékárny Vladimír Finsterle:

„Ta pak následně zpracuje požadavek. Zkontroluje zákonem dané údaje a nabídne pacientovi varianty včetně doplatku. Pacient si zvolí lék a vybere si, jakou formou a kam by měl lék dostat.“

Léky v datech: Na čem jsme závislí, kolik utrácíme?

Číst článek

Proti jsou ale někteří lékárníci. Opatření by prý mohlo zlikvidovat jejich podnikání. Podle prezidenta České lékárnické komory Lubomíra Chudoby by měla změna jen malý efekt.

„I v těch zemích, kde třeba tato možnost je, tak je to skutečně nicotné využívání. To, co je využíváno, je, že pacient buď přijde do lékárny, nebo třeba ta lékárna sama o sobě zabezpečí imobilním pacientům nebo pacientům v odlehlých oblastech, že lék nějakým způsobem doručí,“ uvedl Chudoba.

Takzvaný distanční prodej léků na předpis, který umožňuje třeba prodej přes internet, dnes lékárníci odmítli na společném sjezdu.

Kontakt s pacientem je podle nich důležitý kvůli možným rizikům. "Třeba při skladování léků nebo při řešení kombinací s jinými léky," přiblížil některé z důvodů odmítavého postoje nově zvolený viceprezident a mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme