Léky od dubna zdraží, upozorňuje Právo
Na jaře podraží léky na předpis. Jak zjistilo Právo, je to kvůli nové lékové vyhlášce. Za vysokoškolské studium se bude i u nás platit. Podle Hospodářských novin ale není jasné odkdy. Mladá fronta Dnes si všimla, že i když policisté dostali nové vybavení, nemohou ho využívat. Nad novou příručkou, kterou vydalo ministerstvo práce a sociálních pro cizince, se pozastavují Lidové noviny.
Od dubna zaplatí lidé za léky na předpis o stovky korun měsíčně navíc, oznamuje Právo s tím, že na zdražení doplatí především chronicky nemocní pacienti. Podle prezidenta Svazu pacientů Luboše Olejára to vyplývá z nové lékové vyhlášky, která začne platit od 1. dubna. Ministerstvo zdravotnictví jeho tvrzení ale odmítá.
Podle deníku se bude zdražení léků týkat hlavně medikamentů, které užívají pacienti s nemocí srdce a cév, revmatici, dále léků na žaludeční a dýchací potíže, bolest, ale i deprese. Podraží i generika, tedy levné kopie originálů. Příští čtvrtek má o celé záležitosti jednat ministr zdravotnictví Tomáš Julínek s pacientskou radou, dodává Právo.
V dohledné době se i u nás bude na vysokých školách platit školné, uvádějí Hospodářské noviny. Shodují se na tom ODS, KDU-ČSL i ČSSD. Zatímco obě konzervativní strany by školné zavedly hned, sociální demokraté podle deníku nejdříve za pět až osm let. Všechny strany se ale shodují na tom, že platit se musí až po studiích, kdy člověk získá dostatečně vysoký plat.
Přesně v tomto duchu sepsal první konkrétní návrh šéf poradců ministryně školství Petr Matějů, uvádějí dále Hospodářské noviny. Poplatky se budou lišit podle škol a fakult. Rozhodne o nich atraktivita oboru, zájem studentů i výše platu, kterou konkrétní diplom zaručuje. V prvních pěti letech by nesměly překročit 40 tisíc korun.
Policejního prezidenta Vladislava Husáka by mohl ve funkci nahradit Martin Kotlan, informuje Právo s odvoláním na politické a policejní zdroje. Ministr vnitra Ivan Langer deníku nejdříve informaci popřel, pak ale uvedl, že "nic není definitivní". List připomíná, že obdobně se Langer vyjadřoval i před odvoláním šéfa civilní rozvědky Karla Randáka. Právo dále píše, že devětačtyřicetiletý Kotlan pracuje jako zástupce jihomoravského policejního ředitele. V letech 1998 až 2002 byl prvním náměstkem tehdejšího policejního prezidenta Jiřího Koláře.
Jak zjistila Mladá fronta Dnes, policisté dostali nové vybavení, za které policejní prezidium zaplatilo na 80 milionů korun. Nemohou ho ale využívat. Mají například velmi výkonné motocykly, ale nedostali k nim speciální kombinézy. Pro přenosné počítače policistům zase chybějí programy, přes které by se v terénu mohli dostávat do evidence řidičů a dalších databází.
Podle deníku panují v dodávkách i další nejasnosti. Policejní prezidium například uvedlo, že nakoupilo pro dopravní policii 250 přenosných počítačů. Její šéf Zdeněk Bambas ale deníku řekl, že jeho útvar dostal takových počítačů zatím jen 60.
Ministerstvo práce a sociálních věcí vydalo příručku pro cizince, jak se mají chovat v Česku. Podle Lidových novin jim mimo jiné radí neotvírat pusu při údivu, nesedat si v autobuse vedle jiného cestujícího, když je místo jinde, nechlubit se úspěchy a bohatstvím a nesrkat a neříhat na veřejnosti. Příručka vyšla kromě češtiny a angličtiny také v ukrajinštině, ruštině a vietnamštině.
Evropská komise podle Hospodářských novin tlačí na mobilní operátory, aby zlevnili nejen volání ze zahraničí, takzvaný roaming, ale chce do nové legislativy prosadit i snížení cen za posílání textových zpráv a přenos dat. Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu to před několika dny potvrdila evropská komisařka pro informační společnost a média Viviane Redingová.
List konstatuje, že snaha Bruselu mluvit operátorům do cen, se setkala z jejich strany s velkým odporem. Varují mimo jiné před tím, že nucené snížení poplatků by se odrazilo na ceně jiných služeb.