Léky opět podraží

Od 1. ledna změní zdravotní pojišťovny způsob úhrady za léky. Pro pacienty to znamená nejen zdražení některých medikamentů, ale také pobíhání od lékárny k lékárně, pokud budou chtít ušetřit. Ceny stejných léků se totiž u různých prodejců budou lišit. Česká lékárnická komora i distributoři léčiv by chtěli prosadit zavedení jednotných cen léků. Proti se staví svaz pacientů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

léky | Foto: Jan Rosenauer

Česká lékárnická komora i distributoři léčiv by chtěli prosadit zavedení jednotných cen léků. Proti se staví svaz pacientů. Pro jednotné ceny by byla podle své ředitelky Jiřiny Musílkové i Všeobecná zdravotní pojišťovna. "My už to dlouho doporučujeme, navrhujeme, dokonce aby ta cena platila aslepoň na celý rok, protože změna několikrát za rok dělá zmatky našim pojištěncům a i lékárníkům."

I Česká lékárnická komora by byla pro. Radiožurnálu to zdůvodnil předseda pardubického okresního sdružení lékárnické komory Jiří Zimák. "Já si především myslím, že to, že v lékárnách jsou různé doplatky je asociální, je to amorální a je to protiústavní. Protože zdraví člověka není žádný luxus. Není to auto, není to svíčková a každý má nárok na rovný přístup ke zdravotní péči."

Jaké úpravy legislativy chystá Ministerstvo zdravotnictví, Radiožurnálu popsal mluvčí resortu Mário Böhme: "Ministerstvo zdarvotnictví především neuvažuje o jednotných cenách léků. Jedná se o stejnou výši doplatku u léčiv, která jsou na recept. Netýká se to volně prodejných léků, netýká se to léků, které nejsou hrazeny zdravotní pojišťovnou. Počítá se s možností začít v roce 2004, to znamená, že příslušné legislativní kroky by měly být provedeny v příštím roce."

Markéta Kaclová, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme