Léky opět podraží

Od 1. ledna změní zdravotní pojišťovny způsob úhrady za léky. Pro pacienty to znamená nejen zdražení některých medikamentů, ale také pobíhání od lékárny k lékárně, pokud budou chtít ušetřit. Ceny stejných léků se totiž u různých prodejců budou lišit. Česká lékárnická komora i distributoři léčiv by chtěli prosadit zavedení jednotných cen léků. Proti se staví svaz pacientů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

léky | Foto: Jan Rosenauer

Česká lékárnická komora i distributoři léčiv by chtěli prosadit zavedení jednotných cen léků. Proti se staví svaz pacientů. Pro jednotné ceny by byla podle své ředitelky Jiřiny Musílkové i Všeobecná zdravotní pojišťovna. "My už to dlouho doporučujeme, navrhujeme, dokonce aby ta cena platila aslepoň na celý rok, protože změna několikrát za rok dělá zmatky našim pojištěncům a i lékárníkům."

I Česká lékárnická komora by byla pro. Radiožurnálu to zdůvodnil předseda pardubického okresního sdružení lékárnické komory Jiří Zimák. "Já si především myslím, že to, že v lékárnách jsou různé doplatky je asociální, je to amorální a je to protiústavní. Protože zdraví člověka není žádný luxus. Není to auto, není to svíčková a každý má nárok na rovný přístup ke zdravotní péči."

Jaké úpravy legislativy chystá Ministerstvo zdravotnictví, Radiožurnálu popsal mluvčí resortu Mário Böhme: "Ministerstvo zdarvotnictví především neuvažuje o jednotných cenách léků. Jedná se o stejnou výši doplatku u léčiv, která jsou na recept. Netýká se to volně prodejných léků, netýká se to léků, které nejsou hrazeny zdravotní pojišťovnou. Počítá se s možností začít v roce 2004, to znamená, že příslušné legislativní kroky by měly být provedeny v příštím roce."

Markéta Kaclová, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme