Léky z konopí budou předepisovat odborní lékaři
Pacienti už se brzy dočkají léků z konopí. Slibují to alespoň závěry pracovní skupiny pro zpřístupnění konopí pro léčbu a výzkum. Pacienti s rakovinou, roztroušenou sklerózou nebo atopickým ekzémem by mohli začít v druhé polovině příštího roku užívat léky z konopí. Elektronický recept s omezením bude vydávat odborný lékař.
„Aby ten pacient nemusel k lékaři chodit třeba každý týden, ale aby si zároveň nemohl odnášet velké množství, tak tu bude elektronický předpis. Ten může lékař předepisovat bez fyzické návštěvy. Když to bude třeba nějaký pacient z malé vesnice nebo městečka, musel by dojíždět do krajského města. To tedy nebude potřeba,“ říká národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.
„Pacient se k tomu dostane tak, že nějaký tento chorobný stav bude mít, jeho lékař zváží, že je možné tady použít látky s obsahem konopí, třeba jako analgetikum. Vždy je to na základě zvážení a diskuze mezi ošetřujícím lékařem a pacientem. Pak je lék předepsán elektronickým receptem, vyzvednut v lékárně a užíván,“ upřesňuje děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáš Zima.
V ideálním případě by ještě pacientovi mohla lék zaplatit zdravotní pojišťovna. „Předpokládáme i to, že by bylo možné a realistické bavit se s pojišťovnami, aby částečně nebo úplně bylo toto ze zdravotního pojištění hrazeno,“ uvádí Vobořil.
Konopí může být využito jako podpůrná léčba při celé řadě často vážných onemocnění, vysvětluje Tomáš Zima:
„Jedná se zejména o chronické bolesti u onkologických onemocnění, léčby některých spastických stavů, léčbu některých kožních onemocnění, atopického exému a podobně. Nejedná se o léky, které by dané nemoci měly vyléčit, ale měly by umožnit potlačit vedlejší účinky, které tyto nemoci mají.“
Důležitá bude cena
Konopí k léčbě by se dováželo a v Česku by ho potom za přísných podmínek pěstovaly jen firmy s licencí, na které by dohlížel Státní úřad pro kontrolu léčiv, vysvětluje Vobořil:
„Chceme, aby pokud se bude dovážet a pěstovat, aby to pěstitelské bylo cenově dostupnější pro pacienta. Chceme také, aby licence, které se budou vydávat, se také odvíjely od toho, v jakých cenových relacích se budou nabídky pohybovat.“
O léčebných účincích konopí a jeho možném využití mluvil na Radiožurnálu Tomáš Zima, předseda expertní komise pro legalizaci léčebného konopí a děkan 1. lékařské fakulty UK
Tým expertů, který tvořili mimo jiné lékaři, farmaceuti, odborníci na drogovou problematiku nebo kriminalisté, se scházel od poloviny září. Kvůli léčebnému využití marihuany navrhl změny několika zákonů - například o léčivech nebo návykových látkách. Skupina své závěry předá příští týden premiérovi a předsedkyni sněmovny. Věří, že změny sněmovna rychle schválí. Pokud vše půjde hladce, nemocní by se léků z konopí mohli dočkat v druhé polovině příštího roku.