Rathova kauza byla nejnáročnější v mé kariéře, říká Bradáčová. Exhejtmanovi nevěří, že nemá peníze

„Ne,“ odpověděla s úsměvem Vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová na otázku, zda věří, že David Rath nemá peníze na zaplacení pokuty. Kauza bývalého hejtmana Ratha, který byl kvůli korupci odsouzen k sedmi letům vězení, patřila k tomu nejnáročnějšímu, na čem doposud pracovala. „Důkazy, které se nám v kauze podařilo obstarat považuji za jedny z nejlepších,“ uvedla v pořadu Interview ČT24. Okomentovala i nynější průběh kauzy Čapí hnízdo.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lenka Bradáčová, vrchní státní zástupkyně

Lenka Bradáčová, vrchní státní zástupkyně | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Lenka Bradáčová, vrchní státní zástupkyně v Praze, hodnotí kauzu Davida Ratha jako tu nejnáročnější, na které ve své kariéře pracovala.

Rath se zbavil většiny nemovitostí, pod cenou je prodal rodině. ‚Už nebude z čeho brát,‘ říká návladní

Číst článek

„Hodnotím tak z pohledu toho, jak byla vedena obhajoba, i z pohledu toho, jak soudy rozhodovaly. Z mého pohledu dodnes opakovaně nepochopitelně rozhodoval Vrchní soud. Dnes jsme znovu před Nejvyšším soudem s dovoláním a uvidíme, jak bude rozhodnuto,“ přirovnávala průběh kauzy Davida Ratha s nynější kauzou Jany Nečasové (dříve Nagyové), kde vrchní soud rozhodl, že odposlechy pořízené policií jsou nezákonné.

Podobně jako v Rathově kauze, tam žalobci nakonec uspěli s dovoláním odposlechy mohly být u soudu použity.

Na dotaz moderátorky Světlany Witowské, zda pravomocně odsouzenému Davidovi Rathovi věří, že nemá peníze na doplacení desetimilionového finančního trestu, jež mu byl vyměřen a jehož polovinu zaplatil letos v únoru, odpověděla, že nikoliv. Více to však Bradáčová nerozváděla. 

Čapí hnízdo

V kauze Čapí hnízdo, kde čelí obvinění s podvodu premiér Andrej Babiš (ANO), si Městské státní zastupitelství v Praze vyžádalo delší lhůtu na prověření nových skutečností a dostalo ji. Bradáčová vysvětlila, že žádná zákonná lhůta, kterou by zastupitelství pro provedení doplnění řízení, jak požaduje nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, muselo dodržet, neexistuje.

„Máme přehled o každém úkonu v této věci, týká se to jak policejního orgánu, tak státního zástupce. Především chceme dohlédnout na to, aby nedocházelo k žádným zbytečným průtahům,“ uvedla Bradáčová a dodala, že prodlužování lhůty musí být vždy podmíněno potřebou úkonu.

Evropský parlament má hlasovat o Babišově střetu zájmů. Řešit se bude Čapí hnízdo či britský rejstřík

Číst článek

Za velmi podstatné Bradáčová považuje, aby v době, kdy je premiér Babiš trestně stíhanou osobou, nedocházelo k znevěrohodňování justice. „Jsem ráda, že novela o státním zastupitelství se v tomto stavu dále neprojednává. Nepovažuji za vhodné, aby za této situace byla projednávána jakákoliv novela, která by posílila vliv ministra spravedlnosti ve vztahu ke státnímu zastupitelství,“ řekla v České televizi s tím, že novela takto skutečně vyznívá bez ohledu na skutečný úmysl. 

Ve změně zákona o státním zastupitelství problém nevidí, odráží totiž podle jejích slov navrhované změny již od roku 1998.

„Nějaké změny potřeba učinit je, ale musí to být takové změny, které budou důvěryhodné, nebudou posilovat pravomoci ministra spravedlnosti, a nebudou provedeny v době, kdy jsou záležitosti premiéra řešeny státním zastupitelstvím,“ sdělila Bradáčová. 

Pád Nečasovy vlády

Na otázku, zda byl pád vlády Petra Nečase (ODS) v roce 2013 na místě, odpověděla, že to musí zhodnotit vláda, ne státní zástupci.

Obvinění Nečase, že křivě vypovídal, bude soud řešit v hlavním líčení. Státní zástupce podal odpor

Číst článek

„Ti se samozřejmě v minulosti k této věci vyjadřovali, já ji však po celou dobu nekomentuji, protože nespadala pod mou působnost. Nečetla jsem daný materiál, neumím tedy posoudit jakýkoliv krok mých kolegů,“ odmítla se k případu vyjádřit.

Uvedla však, že za nešťastnou považovala tiskovou konferenci, která následovala po prvotních úkonech v této trestní věci.

„Ve společnosti se vyvolaly určité nerealizovatelné představy tím, že se začaly komentovat důkazy, které byly opatřeny v té prvotní realizaci. A vyvolala se také určitá očekávání, jimž nemohlo ani státní zastupitelství, ani policie dostát,“ mínila Bradáčová.

ada Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme