Případ soudkyně, která nechala muže osm dní nezákonně ve vazbě, nekončí. Žalobce podal stížnost

Soud sice zastavil stíhání liberecké soudkyně Lenky Zhoufové, která zapomněla rozhodnout o ponechání drogového dealera ve vazbě a svoje usnesení pak antedatovala, tři roky se táhnoucí případ ale nekončí. Státní zastupitelství podalo proti rozhodnutí soudu stížnost. Soudkyně čelila obžalobě ze zbavení osobní svobody a zneužití pravomoci úřední osoby. Za pochybení však již dostala kárný trest, soud proto konstatoval, že ji nelze trestat dvakrát.

Litoměřice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudkyně Lenka Zhoufová při jmenování v roce 2015 na Pražském hradě. | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

„Stížnost proti usnesení o zastavení trestního stíhání ve věci obžalované doktorky Zhoufové si státní zástupce podal přímo do protokolu u jednání. Následně ji v květnu písemně odůvodnil. Tato stížnost spolu s celým spisem byla předána Krajskému soudu v Praze, který by měl o ni rozhodnout,“ potvrdil informaci serveru iROZHLAS.cz Jindřich Špergl, mluvčí Okresního soudu v Mělníku, který o případu rozhodoval.

Kárný trest stačí. Soudy pravomocně zastavily stíhání soudkyně kvůli osmi dnům nezákonné vazby

Číst článek

Podle litoměřické okresní státní zástupkyně Kateřiny Doušové, jejíž podřízený má kauzu na starosti, případ dosud není definitivně uzavřený. „Krajský soud ještě nerozhodl,“ doplnila. 

Na jaře 2016 nezkušená soudkyně zapomněla rozhodnout o prodloužení vazby pro dealera drog. Termín o den propásla, což si uvědomila až po upozornění mužovy obhájkyně.

Měl být propuštěn

Správně měl být prodejce drog okamžitě propuštěn na svobodu, to se ale nestalo. Zhoufová místo toho opožděně rozhodla o jeho ponechání ve vazbě, přičemž rozhodnutí antedatovala. Dealer kvůli tomu nezákonně pobyl osm dní ve vazbě.

Soudkyni za to kárně potrestal Nejvyšší správní soud. Na rok přišla o čtvrtinu platu. V rozhodnutí navíc správní soud konstatoval, že trestní postih Zhoufové by byl příliš tvrdý.

Nejvyšší státní zastupitelství však mělo opačný názor a libereckou soudkyni nařídilo trestně stíhat. Policie ji tak loni v březnu po souhlasu prezidenta Miloše Zemana obvinila.

‚Byla jsem pod tlakem‘

Případ se posléze dostal k Okresnímu soudu v Mělníku. Zhoufová u něj uvedla, že jednala pod velkým tlakem a zazmatkovala. Liberecký soud podle ní po jejím nástupu musel řešit náročné případy, u nichž hrozilo promlčení.

Mělnická soudkyně Renáta Moudrá nakonec stíhání kolegyně zastavila s tím, že ji za jeden skutek nelze trestat dvakrát. „Byla to unáhlená reakce tehdy nezkušené soudkyně pod vlivem velkého pracovního vytížení. Ani sám obviněný muž podle jeho výpovědi nepocítil žádnou újmu,“ konstatovala.

Definitivně o pokračování případu či jeho definitivnímu zastavení rozhodne Krajský soud v Praze.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme