Výbuch plynu zdemoloval dům v Lenoře na Prachaticku. Jeden muž zemřel, dva jsou těžce popálení

V Lenoře na Prachaticku ve čtvrtek časně ráno explodoval obytný dům, který začal hořet. Zemřel jeden člověk, devět lidí bylo zraněno, z toho dva těžce. Vyšetřovatelé zjišťují, co bylo příčinou výbuchu. Policie připouští , že někdo explozi způsobil úmyslně. A zahájila trestní řízení. Podle prvních odhadů vznikla škoda 10 až 15 milionů korun. Statik zhodnotil zdemolovaný objekt jako silně nestabilní. Místo neštěstí je uzavřeno a 19 lidí evakuováno.

Aktualizováno Lenora (Prachaticko) (Aktualizováno: 18:06 3. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Ve spolupráci s policií vyšetřujeme událost a zjišťujeme, zda se jednalo o požár a následný výbuch, nebo zda byl průběh opačný,“ uvedla mluvčí hasičů Jana Neškodná. Původní informace hovořily o tom, že příčnou požáru byla exploze plynu. Neškodná uvedla, že to zatím nemůže potvrdit.

Kvůli požáru už policie zahájila trestní řízení proti neznámému pachateli. Viní jej z obecného ohrožení.

„Je to bytovka o šesti bytech, takže zhruba šest rodin – patnáct až dvacet lidí. Evakuované byly ještě okolní dvě budovy, které jsou s ní spojeny,“ popsal Radiožurnálu místostarosta Lenory z uskupení Lenora žije Jiří Pojsl.

V libereckém panelovém domě zřejmě bouchl plyn. Hasiči museli evakuovat na 35 lidí

Číst článek

Na místě se při zásahu vystřídalo sedm jednotek dobrovolných i profesionálních hasičů. Práce na dohašování potrvají ještě několik hodin. Evakuovaní lidé, kteří neměli jinou možnost, mají zatím zázemí v místní sokolovně. Podle místních byla exploze silná, zaznamenali ji i lidé ve Volarech vzdálených několik kilometrů.

Policie kvůli pracím na likvidaci požáru uzavřela průjezd Lenorou. Nákladní ani osobní auta neprojedou. „Odkláníme dopravu přes Vimperk,“ řekla mluvčí policie Štěpánka Schwarzová.

Popálené transportoval vrtulník

Záchranná služba po příjezdu na místo vyhlásila stav mimořádné události kvůli většímu počtu zraněných. „Máme ošetřených devět zraněných, z toho dva lidé byli zraněni těžce,“ uvedla Kafková. Šlo o dva muže, kteří utrpěli velmi těžká popálení a vrtulník je přepravil do Prahy na Vinohrady. Sedm lehce zraněných záchranná služba odvezla do nemocnic v Prachaticích a Strakonicích.

„Přijali jsme od letecké záchranné služby dva muže s těžkým popáleninovým traumatem, jeden z nich je v umělém spánku. S ohledem na rodinné příslušníky však více informaci poskytovat nebudeme,“ řekla Radiožurnálu mluvčí vinohradské nemocnice Tereza Romanová.

Na místo záchranáři přivolali i leteckou záchrannou službu Armády ČR se dvěma vrtulníky. Pomáhala také posádka z Modravy. „Chtěla bych poděkovat a vyzdvihnout součinnost s místní lékařkou, která posádkám záchranné služby velmi výrazně pomáhala,“ řekla Kafková.

apa, och, nk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme