Domy v Lenoře, které nezasáhl požár po výbuchu plynu, nečeká demolice

Dva domy, které stojí v Lenoře na Prachaticku vedle budovy zasažené čtvrtečním výbuchem a požárem, nebude třeba bourat. Rozhodl o tom statik a novinářům to řekl starosta Lenory Antonín Chrapan. Hasiči v pátek ukončili zásah a uklidili silnici I/39, u níž poškozený dům stojí. Vozovka byla od čtvrtka uzavřená, nyní je opět zprovozněna. Při čtvrtečním neštěstí zahynul jeden člověk a devět lidí bylo zraněno. Zasažený objekt stržen bude.

Lenora (Prachaticko) (Aktualizováno: 18:37 4. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bytový dům v Lenoře, který zničil výbuch plynu | Foto: Jan Kopřiva | Zdroj: Český rozhlas České Budějovice

Kvůli události muselo opustit domovy 19 lidí. Většinou šlo o obyvatele ze sousedních domů poškozeného objektu. Podle starosty se postupně budou v nejbližších dnech domů vracet. „Demolice není nutná. Jeden byt se bude muset opravit, ale staticky je to vše v pořádku,“ řekl starosta.

Výbuch plynu zdemoloval dům v Lenoře na Prachaticku. Jeden muž zemřel, dva jsou těžce popálení

Číst článek

O stržení domu zničeného výbuchem se podle Chrapana postará obec ve spolupráci s Jihočeským krajem. „Nebudou to hradit majitelé bytů,“ uvedl. Jihočeský kraj zatím uvolní z rezerv částku do dvou milionů korun. Připravuje však i další pomoc.

Většina evakuovaných se nyní vrací do bytů pro některé věci. „Přespali jsme s manželkou u syna tady v Lenoře. Stejně jsem nemohl spát, mám to stále před očima,“ řekl novinářům Svatopluk Pevný, který bydlí v jednom z domů, o nichž v pátek rozhodoval statik.

Lenora vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc obyvatelům zničeného domu, kteří přišli o všechno. Obecní úřad ve spolupráci s nadací Adra zřídil zvláštní účet 66888866/0300 s variabilním symbolem 577. Zájemci najdou informace rovněž na webu Lenory. „Budeme rádi za jakoukoliv pomoc, která poškozeným lidem jejich situaci usnadní,“ uvedl starosta.

Číslo účtu

  • 66888866/0300
  • variabilní symbol: 577

Policie případ vyšetřuje jako úmyslný trestný čin. Zatím není jasné, kdo při tragédii zemřel. Přesnou identifikaci poskytne až pondělní pitva oběti. Z devíti zraněných utrpěli dva lidé těžké popáleniny, jsou na popáleninovém centru v Praze na Vinohradech. Další čtyři stále zůstávají v nemocnici v Prachaticích, ostatní byli propuštěni domů.

Podle místních stojí za událostí jeden z obyvatel domu, který prý v domě rozmístil plynové lahve, polil je benzinem a zapálil. Hasiči i policisté stále případ vyšetřují.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme