Lepší než tlak stovek tisíc migrantů, hájil Sobotka před poslanci dohodu s Turky

Zrušení vízové povinnosti s Tureckem není podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) pro Česko přijatelné. Prohlásil to dnes před poslanci, když mluvil o postoji vlády k migraci. Svůj pohled zdůvodnil premiér nedávným pokusem o puč v Turecku a následnými represemi. Sobotka nicméně hájil dohodu mezi Evropskou unií a Tureckem, která prý výrazně pomohla snížit proud nelegálních migrantů do Evropy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslancká sněmovna 24.5.2016, poslanecký klub ČSSD | Foto: Filip Jandourek

„Česká republika patří mezi země, které trvají na tom, aby vízová liberalizace byla realizována vůči jakékoli zemi pouze tehdy, pokud budou splněny všechny potřebné podmínky. Ten poslední vývoj v Turecku po tom, co se v Turecku odehrál neúspěšný pokus o vojenský puč, spíše Turecko vzdaluje naplnění všech podmínek, které jsou spojeny s vízovou liberalizací,“ řekl Sobotka.

Dohodu s Tureckem, jejíž součástí je i turecký požadavek na zrušení víz, však premiér hájil. „Pořád je to lepší řešení než čelit tlaku stovek tisíc lidí,“ řekl Sobotka.

Zatímco loni podle něj přišlo z Turecka do Řecka přes 100 tisíc lidí, letos jich prý bylo 2800. Sobotka také řekl, že Česko dál není cílovou zemí pro migranty, ani není součástí hlavních tras.

Část opozice ovšem premiéra a jeho slova zkritizovala.

„Ano, do jisté míry došlo k tomu, že se omezil počet uprchlíků, kteří přicházeli z Turecka do Řecka, ale otevřely se nové cesty a ten problém se nevyřešil. A navíc máme velké komplikace, pokud se týká Turecka, protože Turecko představuje v mnoha směrech problém,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.

Podle něj by měl Sobotka svolat jednání špiček parlamentních strana a dohodnout se s nimi na jednotné pozici České republiky.

Kritický byl i šéf poslanců Úsvitu Marek Černoch. Ten označil dohodu EU s Ankarou za vydírání a také potenciální nebezpečí v případě zrušení víz. Poukazoval při tom na to, že v Turecku žijí většinou muslimové a uvnitř této komunity se podle něj pohybují tisíce radikálů.

„Tito útočníci dnes musí hledat složit cesty, jak se dostat do Evropy, vydávají se za uprchlíky, složitě verbují členy mezi přistěhovalci v Evropě. Opatřit si ale falešný pas v Turecku je otázka chvíle. Přijetí takového státu znamená další krok k tomu, aby se z Evropanů stala lovná zvěř,“ podotkl Černoch.

ČRo, Mikuláš Klang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme