Lepší pracovní podmínky a vyšší platy pro učitele. Poslanci projednají takzvaný kariérní řád

Učitelé by v budoucnu mohli získat lepší pracovní podmínky a více peněz. Sněmovna ve středu posoudí takzvaný kariérní řád. Pravděpodobně ho přitom pošle k dalšímu projednávání. Vláda v novele zákona o pedagogických pracovnících navrhuje rozdělit kariéru učitelů do tří stupňů. To také ovlivní jejich výplaty.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Učitelka

Učitelka | Foto: Fotobanka Pixabay

Už příští září by podle návrhu kariérního řádu mohli mladým učitelům pomáhat zkušenější kolegové, a to za příplatek tří tisíc korun měsíčně. Po dvou letech pak nováčci složí atestaci ve své škole. Učitelé, kteří už v září 2017 budou mít dva roky praxe za sebou, nemusí před komisi.

„Věřím, že jsme připravili návrh, který představuje co nejméně byrokracie, administrativy, a naopak řadu příležitostí pro naše učitele. Slibujeme si od kariérního řádu vyšší motivaci pro začínající, že budou vstupovat z pedagogických fakult přímo do našich škol,“ říká ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).

Přehrát

00:00 / 00:00

Kariérní řád pro učitele by mohl vejít v platnost už příští září. Pro učitele by to znamenalo lepší pracovní podmínky i větší platy.

Náklady na podporu začínajících učitelů ministerstvo odhaduje asi na 420 milionů korun ročně. Atestaci pro třetí stupeň bude možné získat od roku 2021. Učitel by si polepšil až o pět tisíc korun.

Kariérní řád je vládní prioritou

O třetí stupeň, pro takzvané vynikající učitele, by se mohli ucházet pedagogové po sedmi letech praxe ve druhém stupni. Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD řekl, že prosadit kariérní řád v praxi je jednou z vládních priorit do voleb.

„Myslím, že je tu konečně šance na zvýšení motivace pro učitele, aby zlepšili svou kvalifikaci. Je to návrh zákona, který vláda nedávno schválila. Teď je potřeba, abychom dotáhli do konce i jeho schválení v Parlamentu,“ komentuje Sobotka.

Gita Zbavitelová: České ministerstvo školství zakázalo školám používat atlas – na žádost Palestinců

Číst článek

Opoziční TOP 09 proti kariérnímu řádu není. Bude ale chtít ještě zpřesnit požadavky na učitele v jednotlivých stupních. Místopředsedkyně školského výboru Anna Putnová (TOP 09) chce také navrhnout pro pedagogy další výhody.

Půl roku učitelského volna

„Byla bych velmi ráda, kdyby učitelé měli možnost čerpat osobní volno v minimální délce půl roku. Je to období, ve kterém se připravují a rozvíjí pro svou další činnost. Mnozí z nich jsou vyhořelí a toto by mohl být dobrý restart,“ popisuje Putnová.

V souvislosti s kariérním řádem se objevily také návrhy, které chtějí otevřít učitelskou profesi pro všechny absolventy vysokých škol. Pedagogické vzdělání by tak mohly nahradit dva roky praxe.

Školy dostanou miliony na zabezpečení. Ani dva roky po žďárské tragédii není všude dostatečné

Číst článek

Podporuje to například nezisková organizace EDUin. Ministerstvo školství je ale proti. Také proděkan brněnské pedagogické fakulty Tomáš Janík upozornil, že návrhy snížit požadavky na vzdělání učitelů oslabí jejich význam.

Letos od září se zvýšily platy pedagogů v tarifech o šest procent a v odměnách o dvě procenta. Ministryně školství Kateřina Valachová chce dál zvyšovat platy tak, aby v roce 2020 byly na 130 procentech průměrné mzdy v Česku.

Lenka Jansová, Ondřej Patrovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme