Lešení na Hradě po akci Ztohoven zjevně nikdo nehlídá. Zeman mlčí

Přísnější bezpečnostní opatření na Pražském hradě nejsou na první pohled znát. Mluví se o nich od neděle poté, co tři muži ze skupiny Ztohoven vylezli po lešení na střechu přestrojeni za kominíky a vyměnili vlajku prezidenta republiky za obří červené trenýrky. Miloš Zeman se zatím k akci skupiny nevyjádřil. Jeden z jejích členů se dnes mezitím znovu pokusil dostat na lešení Hradu. Policie ho zadržela.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové skupiny Ztohoven stáhli 19. září na Pražském hradě prezidentskou vlajku a vyvěsili místo ní velké červené trenýrky | Zdroj: ČTK

Lešení je dlouhé několik desítek metrů a táhne se po boku hradní stěny až do výšky střechy.

Žádná speciální stráž ale vidět není a místo působí dojmem, že je dále volně přístupné. Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka není možné zpřísněná bezpečnostní opatření komentovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nejnovější akci skupiny Ztohoven mluvili akademický malíř a sochař Jiří David, zakladatel skupiny Tvrdohlaví a hudebník Michael Kocáb, bývalý ministr pro lidská práva

Ovčáček řekl, že akce mužů ze skupiny Ztohoven bude mít pravděpodobně personální důsledky u lidí, kteří mají zodpovědnost za bezpečnost Pražského hradu. Dodal, že Hrad celou věc posuzuje.

Teoreticky by se to mohlo týkat ředitele bezpečnostního odboru Jana Fulíka a svůj díl zodpovědnosti může mít i Hradní stráž nebo Útvar pro ochranu prezidenta.

Členové skupiny Ztohoven stáhli na Pražském hradě prezidentskou vlajku a vyvěsili místo ní velké červené trenky | Foto: ČTK Ztohoven

Prezident Miloš Zeman k záměně standarty osobně stále mlčí. Právě představil novou knihu Herberta Slavíka o Pražském hradě a při slavnostním křtu mluvil o tisícileté historii Hradu a tradicích. Na křest přišly desítky novinářů, kteří čekali, že Zeman něco k akci skupiny Ztohoven řekne, to se ale nestalo.

Pražský hrad nedávno řešil jiný problém se symboly. Při návštěvě generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga byla při setkání s prezidentem místo vlajky Severoatlantické aliance vyvěšena vlajka OSN.

Jiří Ovčáček tehdy uvedl, že faux pas nezůstane bez důsledků. Dnes naznačil, že se událost vyřešila domluvou. Zopakoval ale, že je to vnitřní věc Kanceláře prezidenta.

Lenka Jansová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme