Lesní školka: Děti jsou venku za každého počasí a spí v maringotce

Žijí v ruchu velkoměsta, bydlí v paneláku a přesto každý den vidí slepici, krávu nebo prase. Na zahradě školky společně s učiteli pěstují třeba zeleninu, kterou společně slavnostně sní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lesní školka v Toulcově dvoře

Lesní školka v Toulcově dvoře | Foto: Klára Bílá

Tváře jim zdobí červeň, protože jsou celý den venku, včetně poobědového spánku. Ano, nejde o klasickou školku, ale o třídu dětí v lese. Pro tyto předškoláky neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení.

Šaty s volánky se sem moc nehodí, přesto malé předškolačky zachovávají jasnou barevnost. Růžová, fialová, kluci v modré, ale hlavně všichni v čepicích, rukavicích a pořádných botách.

Přehrát

00:00 / 00:00

V lesní školce natáčela redaktorka Klára Bílá

„Nejdůležitější je, aby byli dobře oblečeni a pak je všechno v pohodě a děti nic netrápí,“ říká ředitelka školky Magda Kapuciánová. Do této školky v Toulcově dvoře chodí hlavně panelákové děti. Ve skupince je jich maximálně patnáct.

„Děti se většinou zajímají o zvířátka, o přírodu, o to, co kde vylézá ze země. Pak některé děti ztratí zájem, protože doma je to u televize pohodlnější, všechno je to rychlejší, nežli je to v přírodě. V přírodě se musejí naučit čekat a pozorovat,“ vysvětluje Kapuciánová.

Děti by podle lékařů měly být venku alespoň dvě hodiny denně. Stanovuje to i vyhláška pro mateřské školy. Někteří učitelé dobu bezdůvodně zkracují, a to je podle zkušeností učitelů lesních školek škoda.

„Děti jsou venku na zdravém vzduchu, na čerstvém vzduchu. Když už děti jsou nemocné, tak je rodiče nechávají doma a nechají doléčit tu nemoc. Potom nastoupí do školky a nejsou oslabené a nechytnou hned něco dalšího,“ dodává ředitelka lesní školky.

Lesní školka v Toulcově dvoře | Foto: Klára Bílá

Tady v lesní školce venku děti i spí, když je zima, ustelou jim učitelé v maringotce. „Samozřejmě se tam zatopí, takže tam nemají jeden stupeň, ale je tam chladněji, a proto se jim tam lépe spinká. Jako dětem v kočárku se také dobře spí,“ popisuje Kapuciánová.

Provoz lesních tříd v mateřských školách platí už i stát. Rodiče i tak ale na jejich provoz přispívají několik set korun měsíčně.

Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme