Lesní školka: Děti jsou venku za každého počasí a spí v maringotce

Žijí v ruchu velkoměsta, bydlí v paneláku a přesto každý den vidí slepici, krávu nebo prase. Na zahradě školky společně s učiteli pěstují třeba zeleninu, kterou společně slavnostně sní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lesní školka v Toulcově dvoře | Foto: Klára Bílá

Tváře jim zdobí červeň, protože jsou celý den venku, včetně poobědového spánku. Ano, nejde o klasickou školku, ale o třídu dětí v lese. Pro tyto předškoláky neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení.

Šaty s volánky se sem moc nehodí, přesto malé předškolačky zachovávají jasnou barevnost. Růžová, fialová, kluci v modré, ale hlavně všichni v čepicích, rukavicích a pořádných botách.

Přehrát

00:00 / 00:00

V lesní školce natáčela redaktorka Klára Bílá

„Nejdůležitější je, aby byli dobře oblečeni a pak je všechno v pohodě a děti nic netrápí,“ říká ředitelka školky Magda Kapuciánová. Do této školky v Toulcově dvoře chodí hlavně panelákové děti. Ve skupince je jich maximálně patnáct.

„Děti se většinou zajímají o zvířátka, o přírodu, o to, co kde vylézá ze země. Pak některé děti ztratí zájem, protože doma je to u televize pohodlnější, všechno je to rychlejší, nežli je to v přírodě. V přírodě se musejí naučit čekat a pozorovat,“ vysvětluje Kapuciánová.

Děti by podle lékařů měly být venku alespoň dvě hodiny denně. Stanovuje to i vyhláška pro mateřské školy. Někteří učitelé dobu bezdůvodně zkracují, a to je podle zkušeností učitelů lesních školek škoda.

„Děti jsou venku na zdravém vzduchu, na čerstvém vzduchu. Když už děti jsou nemocné, tak je rodiče nechávají doma a nechají doléčit tu nemoc. Potom nastoupí do školky a nejsou oslabené a nechytnou hned něco dalšího,“ dodává ředitelka lesní školky.

Lesní školka v Toulcově dvoře | Foto: Klára Bílá

Tady v lesní školce venku děti i spí, když je zima, ustelou jim učitelé v maringotce. „Samozřejmě se tam zatopí, takže tam nemají jeden stupeň, ale je tam chladněji, a proto se jim tam lépe spinká. Jako dětem v kočárku se také dobře spí,“ popisuje Kapuciánová.

Provoz lesních tříd v mateřských školách platí už i stát. Rodiče i tak ale na jejich provoz přispívají několik set korun měsíčně.

Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme