‚Neuvěřitelná vzpoura proti právnímu řádu.‘ Lesní správa Lány ignoruje zákonné žádosti o informace

Lesní správa Lány v čele s nedávno nepravomocně odsouzeným Milošem Balákem neodpovídá na žádosti o informace, které má podle zákona poskytovat. Odkazuje místo toho na květnové prohlášení Kanceláře prezidenta republiky, která vyhlásila, že v rámci údajného boje proti dezinformacím nebude komunikovat s vybranými médii. Podle expertů, které oslovil Radiožurnál, je tento postup nezákonný.

Lány / Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lesní správa Lány je příspěvková organizace Kanceláře prezidenta republiky, kromě obory se stará o přilehlé lesy i polnosti

Lesní správa Lány je příspěvková organizace Kanceláře prezidenta republiky, kromě obory se stará o přilehlé lesy i polnosti | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Lesní správa Lány, která se stará o letní sídlo prezidenta republiky a přilehlou oboru, nedodržuje zákonnou povinnost poskytovat veřejnosti informace. Vyplývá to z reakce správy na žádosti podané Radiožurnálem, který chtěl znát detaily toho, jakým způsobem nakládá se svým majetkem.

Žádosti o informace přitom dávají veřejnosti i médiím možnost kontrolovat dění ve veřejných institucích – například to, jak nakládají se svým majetkem nebo za co utrácí veřejné finance.

Soud mu vyměřil tři roky, kancelář prezidenta věří v jeho nevinu. S reportérem Srnkou o kauze Lánské obory

Číst článek

Povinnost odpovídat na ně mají všechny veřejné instituce, ať už jsou to vládní úřady, státem vlastněné firmy, města, nebo jiné veřejné instituce. A mezi ně patří právě i Lesní správa Lány.

„Mezi veřejné instituce povinné poskytovat informace podle zákona patří i Lesní správa Lány jako příspěvková organizace Kanceláře prezidenta republiky,“ potvrzuje právník protikorupční organizace Transparency International Jan Dupák. Dokládá to i tím, že samotná lánská správa na svém webu uvádí, že je povinná postupovat v souladu s informačním zákonem.

Lánskou správu vede Miloš Balák, kterého do funkce vybral hradní kancléř Vratislav Mynář a drží ho v ní, ačkoliv letos soud šéfa Lán kvůli údajné manipulaci jedné ze zdejších zakázek nepravomocně poslal na tři roky do vězení.

Údajný boj proti dezinformacím

Povinnost odpovídat na žádosti o informace vyplývá ze zákona platného od roku 1999. Prosadil ho tehdejší poslanec zvolený za ODA Oldřich Kužílek.

„Je to nějaká neuvěřitelná vzpoura pracovníků veřejné správy proti právnímu řádu,“ komentuje aktuální postup lánské správy Kužílek, který dnes pracuje jako poradce pro otevřenost veřejné správy.

Radiožurnál zaslal 25. června své dvě žádosti o informace. V první šlo o to, jak správa naložila s velmi vzácnou sochou zakoupenou na začátku 20. století. Ta totiž byla dříve umístěna v části Lán zvané Nové dvory, kde byla přístupná pro veřejnost. Lánská správa ji pak ale přesunula a redakce chtěla získat informaci, kde přesně se nyní socha nachází.

Hrad odmítá poskytovat informace pěti médiím a pořadům. Podle něj kvůli boji proti dezinformacím

Číst článek

Druhá žádost se týkala pily, kterou lánská správa dříve vlastnila. Na té se dříve částečně zpracovávalo dřevo vytěžené v oboře. Vybavení pily však správa prodala a dřevo nechává zpracovávat soukromníky. Radiožurnál chtěl vědět, proč správa pilu prodala, komu a za kolik.

Jenže lánská správa na obě žádosti odpověděla pouze to, že v souvislosti s nimi odkazuje na vyjádření Pražského hradu, který v květnu vyhlásil, že v rámci svého boje s údajnými dezinformacemi nebude komunikovat s vybranými médii.

„Kancelář prezidenta republiky v souladu se zákonem dbá o svou pověst, přičemž zmiňovaná média dlouhodobě a vědomě šíří informace zkreslené, lživé a neobjektivní,“ píše Hrad ve svém prohlášení.

Ve výčtu médií sice Radiožurnál není (k vyloučeným médiím patří týdeník Respekt, server Seznam Zprávy, Deník N a pořady 168 hodin a Reportéři ČT, které vysílá Česká televize), ale požadované informace lánská správa nedoručila ani do lhůty 15 dnů po zaslání žádosti, jak jí ukládá zákon. Ani údajný boj Hradu s dezinformacemi navíc nic nemění na tom, že podle zákona Hrad i jemu podřízené instituce musí na žádosti o informace odpovídat.

Rozhodovat bude Hrad

Postup lánské správy navíc koresponduje s tím, jak přistoupila k žádostem, které jí redakce zaslala na začátku letošního roku. Tehdy je nechala bez odpovědi s tím, že v době koronaviru, kdy zaměstnanci pracují z domova, nemá dostatek času na ně odpovědět.

Radiožurnál se na to, jak hodnotí postup lánské správy, zeptal také Pražského hradu. Ani ten však neodpověděl. Právě Kancelář prezidenta republiky je přitom tím, kdo by měl jako nadřízená organizace lánské správě přikázat, aby postupovala podle zákona a na žádosti odpověděla.

První cestou, jak se domoci požadovaných informací, je stížnost, kterou bude posuzovat prezidentská kancelář. Stížnost na postup lánské správy již redakce odeslala.

Vojtěch Srnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme