Šéf Lesní správy Lány Balák dostal tříletý trest. Soud ho obvinil z manipulace s veřejnými zakázkami

Kladenský soud ve čtvrtek uložil šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi tříletý trest ve věznici s ostrahou za manipulaci se zakázkou. Rozsudek není pravomocný. Soud uznal vinným i Libora Tkadlece z firmy EBS. Veřejná zakázka, se kterou měli obžalovaní manipulovat, se týkala úprav svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava.

Praha (Aktualizováno: 12:56 7. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

šéf Lesní správy Lány Miloš Balák

šéf Lesní správy Lány Miloš Balák | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Veřejná zakázka se týkala druhé etapy zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. K nezákonnému zjednání výhody mělo dojít zhruba před pěti lety. Balák si rozsudek vyslechnout nepřišel.

„Jsem přesvědčen, že soudu byl předložen dostatek důkazů o mé nevině,“ uvedl Balák ve vyjádření s tím, že žádnou trestnou činnost v žádném stadiu nespáchal a u krajského soudu prokáže svou nevinu. Kladenský soud podle něj „nenašel odvahu rozhodnout jinak, než od něj očekávala média,“ reagoval na verdikt ředitel Lesní správy Lány. Tkadlec absolvoval všechna hlavní líčení soudu i vynesení pátečního verdiktu. Komentovat jej nechtěl.

Soudce Petr Sedlařík v pátek řekl, že obžalovaní ovlivňovali přípravu projektu a porušili zásady pro zadávání veřejných zakázek včetně rovného přístupu pro všechny účastníky a transparentnosti. Společnost ESB měla mít ze zakázky zisk téměř devět milionů korun, to se ale vzhledem k zahájení trestního stíhání nestalo.

Tkadlece při hlavním líčení někteří svědci popisovali jako člověka, který ve skutečnosti nemá takové pravomoci, aby zakázku mohl ovlivnit. „Fungoval jako součást tohoto celku,“ uvedl soudce. Tkadlec působil zároveň za Lesní správu Lány a zároveň dával informace ESB. Podle Sedlaříka je trestné už to, že firma informace využívat může.

Podle soudce měla ESB díky Lesní správě Lány od začátku žolíka v ruce. Už na podzim projektant soudu popsal pocit, že k finální podobě řešení projektu byl nasměrován. Balák už dříve uvedl, že neformální žádost o odborný názor Tkadlece a hrubý odhad nákladů svědčí o zodpovědném přístupu šéfa Lesní správy Lány.

Soudce údajné tržní konzultace označil za podvodné kooperativní jednání. Činnost obžalovaných popsal jako plánovanou a dlouhodobou. „Balákovi přitěžuje to, že trestný čin částečně dokonal a zneužil významu své funkce,“ vysvětlil rozdíl v uložených trestech soudce.

Obhájci kritizovali využití odposlechů, které podle nich neprověřovaly konkrétní trestné činy, a tudíž jsou údajně nezákonné. Manažer se v nich například chlubil, že tendr připravila Lesní správa Lány přímo pro něj. Jedním z důkazů byl také notebook zaměstnankyně ESB, ve kterém byly shromážděné interní informace z Lesní správy Lány.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme