Lesníci varují. Po Novém roce hrozí zastavení těžby dřeva

Těžba dřeva ve státních lesích je podle lesnických a dřevařských firem po Novém roce ohrožena. Za vším jsou podle Konfederace lesnických a dřevozpracujících svazů prozatímní pravidla pro těžbu dřeva vyhlášená na příští rok a také květnové zrušení šestnáctimiliardového tendru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dřevo na pile | Foto: Comstock Images

Podle prezidenta Konfederace lesnických a dřevozpracujících svazů Tomáše Hrubce se práce v lesích na začátku příštího roku na několik týdnů zastaví: „Hrozí to, že lesnické společnosti nebudou po 1. 1. 2011 pracovat. Obrovská hrozba pro zpracovatele v této republice je ta, že nebudou mít dřevo z těžeb, které se neuskuteční.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident konfederace lesnických a dřevařských svazů Tomáš Hrubec a mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík ve Světě o osmé.

Situace je ale podle něj ještě vážnější. „Situace je možná ještě vážnější, než naznačuji. Naše lesnické společnosti v podstatě nevědí, co budou po novém roce dělat,“ podotkl Hrubec.

S tím ale nesouhlasí mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík. „Lesy České republiky od samého počátku jasně deklarovaly, že práce v lesích po 1. lednu 2011 v žádném případě nebudou přerušeny. Velmi nás mrzí, že tuto jasnou deklaraci se neustále někdo snaží zpochybňovat,“ zdůraznil Boublík s tím, že nový tendr jednoroční a jednokolový tendr vypsán 16. září.

Státu ale navíc podle Hrubce hrozí problémy se zahraničními firmami: „Jsou tam investice, které jsou ohroženy, a to je až 60 miliard. S tím by stát mohl mít problém, se zahraničními majiteli.“

Konfederace chce nové vedení podniku Lesy ČR

Konfederace lesnických a dřevozpracujících svazů navíc ministerstvu zemědělství navrhne odvolání celého vedení státního podniku Lesy ČR. Představitelé jednotlivých svazů si stěžují na špatnou komunikaci.

„Pokud se odvolá kdokoliv jiný než ten, kdo firmu řídí, tak je to zvláštní. My nejsme oprávněni diktovat, kdo tam má být a kdo tam nemá být. My se domníváme, že je třeba, aby tam byl partner, se kterým tuto velice složitou a komplikovanou situaci budeme řešit,“ vysvětluje Hrubec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Hrubec a Zbyněk Boublík mluvili i v poledních Ozvěnách dne.

Ministr zemědělství Ivan Fuksa ale před několika dny řekl, že v současné době nikoho z vedení Lesů ČR odvolávat nebude: „V žádném případě v tuto chvíli nepřipouštím diskuzi o jakýchkoliv personálních změnách. Bylo by to minimálně nefér, protože já jsem všechny zaúkoloval, aby učinili kroky, které vycházejí z pokynů ministerstva financí a vedly jednoznačně k transparentnosti, ozdravení společnosti, zvýšení efektivnosti, a já těmto managementům dávám čas.“

Ministr Fuksa se rozhodl vyměnit pouze celou dozorčí radu státního podniku. Po jejím novém složení bude chtít intenzivnější pracovní nasazení.

Společnosti sdružené v konfederaci zaměstnávají 90 tisíc lidí, dohromady mají obrat 140 miliard korun ročně.

Květa Moravcová, Lenka Rafaelová, Karolína Koubová, Alice Kottová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme