Lessy: Brněnský případ je velmi závažným selháním policie

Za fatální selhání policie i její inspekce označil policejní prezident Petr Lessy dlouholeté fungování zločinecké skupiny z Brněnska, která měla vydírat bohaté podnikatele a kterou pomáhali organizovat i samotní policisté. Dobré ale podle Lessyho zůstává, že policie dokázala zločiny uvnitř svých řad odhalit. Případem se rok zabývala policejní inspekce a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Ve vazbě zatím skončilo 6 lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva Tomáš Kužel, Petr Šereda,  Robert Šlachta a Petr Lessy vystoupili v Praze na brífinku k aktuálnímu stavu vyšetřování.

Zleva Tomáš Kužel, Petr Šereda, Robert Šlachta a Petr Lessy vystoupili v Praze na brífinku k aktuálnímu stavu vyšetřování. | Zdroj: ČTK

„Neříkám, že to bylo selhání systémové, to je o tom, aby si to analyzovala inspekce Policie ČR. Ale bylo tady jak individuální selhání policistů, tak zde selhali někteří pracovníci inspekce Policie ČR, potažmo tehdy inspekce ministerstva vnitra,“ uvedl policejní prezident.

Státní zastupitelství v Olomouci šetří celkem 17 skutků z let 1998 až 2010. Po tuto dobu měla organizovaná skupina na Brněnsku vydírat jihomoravské podnikatele a za ovlivnění vyšetřování žádat i miliony korun. A dařilo se ji to i díky krytí ze strany zaměstnance policejní inspekce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Ozvěn dne byli šéf Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta a projektový manažer ProPolice - Centra pro rozvoj policejní práce při Otevřené společnosti, Michal Tošovský.

„Jak to mělo fungovat – dva členové skupiny vytipovávali osoby z řad podnikatelů, kteří obchodovali s lihem a které pak vydírali. Za finanční obnos jim nabízeli části vyšetřovacích spisů i informace o připravovaných opatřeních orgánů činných v trestním řízení proti těmto osobám. Nabízeli i možnost ovlivnění výsledků trestního řízení,“ přiblížil ředitel ÚOOZ Robert Šlachta.

Ostatní členové skupiny byli policejní vyšetřovatelé, kteří umožňovali vstup do spisů, manipulaci s nimi. Další dvě osoby skupina podle Šlachty využívala k zastrašování obětí, včetně hrozeb fyzickou likvidací. „A jedna z osob, která pracovala na bývalé inspekci ministra vnitra, kriminálně závadovou činnost těchto osob kryla,“ dodal Šlachta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Českého rozhlasu Martin Drtina mluví o průběhu vyšetřování v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Tento muž pak zametal případné podněty nebo stížnosti na policisty pod koberec. Policejní prezident Petr Lessy hovoří o fatálním selhání jak policistů, tak inspekce.

Dlouho se nevědělo, do jakých pater tato brněnská chobotnice prorostla a jak dlouhá chapadla měla, proto také případ nešetřilo jihomoravské státní zastupitelství, ale věc dozorují vrchní žalobci z Olomouce. Petr Šereda ze státního zastupitelství odhaduje, že rozkrytí všech aktivit gangu potrvá delší dobu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci a Milan Štěpánek z policejních odborů odpovídali v odpoledních Ozvěnách dne

„Bude třeba analyzovat spoustu spisových materiálů z těch kauz, které mohly nebo měly být tou skupinou obviněných nějakým způsobem ovlivňovány. Záleží také na tom, zda se nám přihlásí další poškození, jestli se podaří rozkrýt ještě nějaké další případy a podobně. Takže určitě ta kauza nebude skončena do měsíce nebo do dvou,“ řekl Petr Šereda.

Jen v části ze 17 případů mělo být podnikatelům nabízeno ovlivnění případu v jejich prospěch, někdy mělo dojít pouze k prodeji informací. Některé případy už také prošly soudním řízením a došlo už i k několika odsouzením nebo byly vyneseny zprošťující rozsudky. „Je vidět, že každý případ je jiný a je potřeba je posuzovat individuálně,“ vysvětluje ředitel Odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Petr Šereda.

ÚOOZ hledá svědky

ÚOOZ spolu s inspekcí podle Šlechty nadále prověřují, zda se na kriminalitě nepodílelo více policistů. „Jsem přesvědčen a doufám, že se nám v další činnosti bude dařit se dostat k další trestné činnosti,“ uvedl.

I proto se podle něj policie obrací na veřejnost se žádostí o spolupráci. Vyzývá všechny občany, kteří se skupinou přišli jakýmkoli způsobem do kontaktu, aby se s důvěrou na policii obrátili. Případní svědci se nemají čeho bát. Například pachatel, který jednomu z nich v případu už vyhrožoval, teď sedí ve vazbě.

Ředitel ÚOOZ Robert Šlachta a policejní prezident Petr Lessy | Foto: ČTK

„Věřím, že jsme veřejnosti dali signál, že se mohou s důvěrou obrátit buď na státní zastupitelství nebo na policii. Pan Šlachta z ÚOOZ zveřejnil speciální telefonní číslo, které bylo zřízeno za tímto účelem,“ řekl Radiožurnálu Šereda.

„Za náš útvar a za společný pracovní tým s policejní inspekcí můžu říct, že se budeme každým podnětem zabývat a v žádném případě nezůstane nic zameteno pod koberec,“ uvedl s tím, že se někteří občané na útvar už obracejí.

Na stopu brněnského gangu se Útvar pro odhalování organizovaného zločinu podle Šlachty dostal zhruba před dvěma lety, kdy zpracovával přípravu vraždy ‘bílých koní‘ v Kraji Vysočina. „Tam měla být vykonavatelem těchto vražd právě jedna osoba, která vystupuje i v tomto případě. A informacemi z případu vraždy ‘bílých koní‘ jsme se dostali i k této další skupině, která fungovala v Brně,“ vysvětlil.

Fatální selhání policie

Zločinné spojení však beztrestně existovalo 13 let. A to podle projektového manažera ProPolice - Centra pro rozvoj policejní práce při Otevřené společnosti - Michala Tošovského nelze vnímat jinak než jako fatální selhání policie.

„Na jednu stranu chápu snahu policie vidět v tom individuální pochybení, protože to krytí, které si zajistili bylo vysoce organizované, rozhodně nejednali v atmosféře nějaké beztrestnosti, kterou by jim policie připustila, ale na druhou stranu bych byl o něco přísnější v hodnocení. Protože nelze opomenout ani manažerskou odpovědnost lidí, pod kterými sloužili,“ uvedl v Ozvěnách dne.

„Je to zrůdnost, to se nesmí stát. Nepředpokládám ale, že by takto fungovala jen izolovaná skupina a nikdo o tom nevěděl,“ je přesvědčen předseda Nezávislého odborového svazu Policie České republiky Milan Štěpánek.

Podle něho se na trestné činnosti – většinou daleko méně závažné – podílí maximálně jedno procento z celkového počtu policistů. „Někteří policisté se na nás obracejí, že mají problémy se svým vedením. Na některých útvarech třeba funguje něco jako rodinné klany. Jsou to však neověřené informace. Byl bych strašně rád, kdyby takovýto opravdu zásadní případ byl velkou výjimkou,“ dodává.

Martin Drtina, Libor Procházka, Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková, Eva Presová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme