Lessy byl vybrán nestandardně, jeho jmenování je ale platné

Petr Lessy byl do své funkce policejního prezidenta zvolen nestandardním způsobem. Ukázaly to výsledky prověrky, kterou nařídil ministr vnitra Jan Kubice. Jmenování Lessyho je ale právně platné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní prezident Petr Lessy | Zdroj: ČTK

„Jednotlivé fáze výběru, které charakterizuje zákon, mají probíhat v určitém časovém sledu, k tomu v tomto případě nedošlo. Nicméně jedná se o procesní vady a ty nezpůsobují neplatnost právního úkonu,“ řekl mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák.

Prověření způsobu jmenování Petra Lessyho nařídil ministr vnitra Jan Kubice. Podle opoziční ČSSD tak hledal možnost, jak se Lessyho zbavit. Zákon totiž neumožňuje policejního prezidenta odvolat.

„Je to jedna z cest. Musí dokázat, že ten člověk nějakým způsobem pochybil. Když se mu nepodařilo za celou dobu, co je s ním v rozporu, najít to pochybení, tak teď hledá cestu, jak proběhlo výběrové řízení. Zda tam nenastala nějaká chyba, třeba jenom procesní chyba. Je to způsob, jak se ho zbavit,“ vysvětluje již dříve předseda výboru pro obranu a bezpečnost a poslanec ČSSD František Bublan.

Lessyho postavil do čela policejního sboru bývalý ministr vnitra Radek John. Lessy považuje za podivné, že se pochybnosti o výběrovém řízení objevují až rok a půl po jeho ustavení do funkce.

„Nemám nejmenší indicie o tom, že by něco proběhlo takhle nestandardně. Myslím si, že pokud někdo dnes tvrdí, že má nějaké informace a podobně, tak potom je to pro velmi zvláštní, že by to vytahoval po roce a půl,“ uvedl Lessy v České televizi.

Pavla Firbacherová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme