Lessy zůstává ve funkci, jeho projekt Kubiceho přesvědčil

Ministr vnitra Jan Kubice oznámil, že Petr Lessy zůstává na postu policejního prezidenta. Lessy mu dnes vysvětloval, že jejich představy o reorganizaci prezídia se nerozcházejí natolik, aby kvůli tomu musel zmíněné křeslo opustit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Lessy a Jan Kubice na tiskové konferenci oznámili shodu | Foto: ČTK/AP

Rychlý obrat ve vzájemných sporech je do jisté míry překvapivý. Kubice řekl, že došlo ke změně pohledu u Lessyho a doslova k souznění názorů na přímý výkon policejní služby. Lessy ho prý mile překvapil materiálem, na který čekal od 15. října.

Petr Lessy předložil Kubicemu pilotní projekt na změnu organizační struktury policejního prezidia, od kterého se budou odvíjet i následné změny v krajích. Jeho součástí je i propuštění necelé stovky lidí z prezidia. Kubice uvítal, že odejít mají především úředníci.

Přehrát

00:00 / 00:00

O setrvání Petra Lessyho ve funkci hovořili v Ozvěnách dne reportérka Věra Masopustová a Jaroslav Spurný z Respektu

„Z dnešního jednání vyplynuly nějaké úkoly pro pana policejního prezidenta a pro policii. Je tam ten pilotní projekt reorganizace policejního prezídia a tento úkol vyhodnotíme. Až bude hotová organizační struktura, policejní prezident předloží systemizaci a z toho se bude odvíjet můj další postoj,“ prohlásil ministr.

Dnešní schůzka podle Lessyho potvrdila, že jim oběma jde o společnou věc a že je projekt životaschopný. Minulý týden prý změnil názor na uspořádání vedení policie kvůli tomu, že nechtěl sbor destabilizovat. Jeho postoj kvituje místopředseda Výboru pro obranu a bezpečnost, poslanec ODS Jan Vidím:

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc v Ozvěnách dne

„Policejní prezident pochopil a jsem rád, že se tak stalo, že ten, kdo nese ústavní odpovědnost za zajištění vnitřní bezpečnosti země, není policejní prezident, ale je to ministr vnitra. Prostě policejní prezident tuhle větu pochopil a ustoupil. Tak to má být.“

Malicherné spory, tvrdí ČSSD

Předseda Výboru pro obranu a bezpečnost poslanec ČSSD František Bublan je zdrženlivější: „Není možné, aby ze dne na den nastal takový obrat, kdy tam bylo mezi nimi velké až nepřátelství nebo neporozumění a během několika málo chvil to porozumění našli. Já jsem rád, že došlo k nějakému souznění a doufám, že to vydrží pokud možno co nejdelší dobu.“

Podle stínového ministra vnitra a místopředsedy poslaneckého klubu ČSSD Jeronýma Tejce byla výzva k rezignaci předčasná. Rozdíly v koncepcích jednotlivých aktérů nebyly podle něj tak velké, aby bylo nutné vyzývat k rezignaci.

Věřím, že se oba budou chovat profesionálně a tento rozpor překonají. „Jsem rád, že jak pan ministr, tak pan policejní prezident budou moci pracovat na tom, aby policie fungovala nejen v příštím, ale zejména v přespříštím roce, kdy je pravděpodobně velmi kritický rozpočet,“ dodal Tejc.

Věra Pfeifferová, Lucie Maňourová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme