Lesy ČR chtějí v příštích pěti letech zaměstnat 500 lidí. Zisky podniku ale loni nejspíš klesly

Státní podnik Lesy České republiky chce v příštích letech přijmout až 500 nových lidí. Připojili by se tak ke 170 lidem, kteří už pro státní podnik pracují. Ceny dřeva ale klesají, proto mají Lesy ČR nižší zisky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokácené dřevo, poleno, polena, kláda, klády, těžba dřeva (ilustrační foto) | Foto: Anna Kottová | Zdroj: Český rozhlas

Cílem sociálního programu Lesů ČR je zaměstnat pracovní síly, které neuspěly na trhu práce a mohou tak pomoci s činnostmi, na které by lesníci neměli čas.

Podnik Lesy ČR chce do roku 2019 takto zaměstnat kolem 500 lidí. Na projekt je vyčleněno celkem 254 milionů korun.

„Nám jde o práci na revitalizaci Krušných hor. Ale jsou tu i menší pracovní čety, které se zabývají úklidem lesa,“ vysvětlil generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ceny dřeva klesají. Zisky státního podniku Lesy ČR proto loni nejspíš klesly. Podrobnosti zjišťovala Jitka Hanžlová

„Zabývají se celou řadou menších a drobnějších prací jako jsou například drobné vysprávky lesních komunikací, čištění příkopu, čištění vodních toků a tak dále. To, co se vlastně neděje,“ dodal.

Szórád také dnes oznámil, že zisky podniku Lesy ČR za loňský rok zřejmě klesnou na 5,5 miliardy korun.

Ceny dřeva klesají už delší dobu. Na trh se podle ředitele odboru lesního hospodářství ministerstva zemědělství Tomáše Krejzara dostává hodně dřeva, které je napadené kůrovcem.

„Kůrovcovou kalamita probíhá i v okolních zemích, takže v poslední době zaznamenáváme přetlak suroviny na trhu. U běžných smrkových sortimentů, které se používají pro pilařskou výrobu, jsme během loňského roku zaznamenali pokles o 9 procent,“ doplnil Krejzar.

Daniel Szórád | Foto: Filip Jandourek

Kubík smrkového dřeva pro pily tak podle něj stojí kolem 2200 korun. Pro výrobu buničiny, materiálu používaného na výrobu papíru, je to kolem 1000 korun.

V Česku se každoročně vytěží okolo 16 milionů kubíků dřeva. Nejvíc stromů padne v Jihočeském a Plzeňském kraji.

Na druhou stranu ale podle statistik ministerstva zemědělství každý rok přibude kolem dvou tisíc hektarů nového lesa. Pro představu je to plocha jako tří tisíc fotbalových hřišť.

Státní podnik Lesy ČR obhospodařuje více než 1,2 miliony hektarů lesního majetku, tedy šestinu plochy ČR a zhruba polovinu lesů v ČR. Pečuje o více než 39 tisíc kilometrů vodních toků, tedy přibližně o třetinu délky vodních toků a bystřin v ČR.

„Určitým mýtem je, že se v České republice hrozně moc těží dřevo. Naše lesy ale neustále přibývají. V současné době má Česká republika jednu z největších zásob dřevní hmoty na hlavu,“ upozornil agrární analytik Petr Havel.

Česko je podle ředitele Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků Zdeňka Musila největším exportérem dřeva v Evropě a jedním z největších na světě. Surovina se nejčastěji vyváží do Rakouska a Německa.

„Nejhorší je to, že se od nás dříví v takzvaném kulatém stavu, tedy kmeny, vyveze blízko za naše hranice a takzvané hranaté dříví, tedy po prvním pořezání, se k nám dováží pro nějaké další zpracování,“ uzavírá Musil.

LESY ČR, s.p. - hospodářský výsledek před zdaněním (2000 - 2015) | Foto: Český rozhlas

Jitka Hanžlová, David Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme