Lesy ČR nabízejí postiženým povodněmi dřevo na domy

Lidé, kterým na severu Čech záplavy zásadně poškodily nebo zničily domy, mohou koupit od Lesů České republiky levnější dřevo. Po dohodě s místní lesní správou si ho mohou dokonce za symbolickou cenu pokácet. Musí se ale prokázat úředním rozhodnutím o odstranění stavby.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodeň - sesuv půdy u Církvic

Povodeň - sesuv půdy u Církvic | Foto: Eva Holá

Pracovníci lesů teď sestavují seznam všech postižených obcí. Následně osobně navštíví starosty. Ti pak předají podrobné informace o nabídce postiženým lidem. Lesy České republiky nabízejí za režijní cenu 440 korun za kubík včetně DPH sto kubíků materiálu na celodřevěný dům nebo 70 kubíků na montovanou stavbu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální situaci na Liberecku mluvila ve Světě o jedné na Rádiu Česko redaktorka Ivana Bernáthová

Tuto nabídku mohou využít lidé, jejichž trvalé obydlí současné záplavy poničily tak, že jim úřady vystavily rozhodnutí o odstranění stavby.

V lesích je nebezpečno

V lesích na Liberecku, které zasáhla povodeň, je řada zničených cest, spousta polomů a sesuvů. První odhad škod majetku ve správě Lesů České republiky je 200 milionů korun.

Lesníci nyní odstraňují zátarasy v korytech řek a potoků, čistí propustky, odstraňují naplaveniny z mostů a také z inženýrských sítí. V zasažených oblastech je většina lesních cest neprůjezdná. Vznikly rozsáhlé polomy a sesuvy.

Lesníci proto vyzývají obyvatele, aby v postižených oblastech nevstupovali do lesů, je to tam teď velmi nebezpečné. V případě zranění by kvůli nepřístupnosti nebyla možná rychlá pomoc.

Situace se pomalu normalizuje

Postiženým pomáhá na 1000 hasičů a stovky dobrovolníků z celé země. Vojáků je na Liberecku celkem 300, mají těžkou techniku, která umožňuje odklízení trosek domů, mostů, silnic, kolejí a naplavených kamenů.

Na místě se objevily i první případy rabování, konkrétně polských a rumunských občanů v Chrastavě a v Raspenavě. Dva Rumuni kradli věci ze zaplavených domů, tři Poláci v Raspenavě odčerpávali benzín z odstavených automobilů. Nyní jim hrozí dva roky až osm let odnětí svobody.

V oblasti zasahuje 700 policistů z Brna, Zlínska, Středočeského kraje i Prahy.

Dodávky elektřiny by měly být ve všech oblastech obnoveny do zítřka, obnova plynového vedení ale bude trvat několik týdnů až měsíců.

Vojáci již odklidili spoustu suti a bahna z komunikací, dopravní situace v regionu se tak pomalu lepší. Lidé ale musejí počítat s objížďkami, například z Liberce do Frýdlantu se musí přes Dětřichov, komunikace I. třídy je totiž na několika místech vážně poškozena.

Ivana Bernáthová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme