Lesy ČR si s resortem obrany vymění pozemky o desítkách tisíc hektarů. Chtějí zlepšit boj s kůrovcem

Lesy ČR získají právo hospodařit na 32 495 hektarech pozemků, které doposud patřily Vojenským lesům a statkům ČR. Ty dostanou od Lesy ČR 41 010 hektarů. Výměna má pomoci v boji s kůrovcem. Souhlas s výměnou pozemků v pondělí udělila vláda, uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo zemědělství.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Převod začne pozemků platit od letošního července, bude bezúplatný. | Foto: Pavel Halla | Zdroj: Český rozhlas

Lesy ČR vlastní téměř polovinu lesních pozemků v republice. Od vojenských lesů, které spadají pod ministerstvo obrany, nyní získají pozemky po celé republice, převážně pak ve výcvikových prostorech Ralsko a Mladá.

Lesníci zahlazují tisíce hektarů holin po kůrovci. Letos jim při práci přálo chladné a deštivé jaro

Číst článek

„Tato oblast sousedí s Národním parkem České Švýcarsko a dalšími územími v příhraničí, právě proto je tam důležité zpomalit a zastavit kůrovcovou kalamitu. Výměnou mezi Lesy ČR a Vojenské lesy ČR se sníží roztříštěnost majetků a vytvoří nový přímo řízený lesní závod LČR, který bude schopen operativněji a vlastními kapacitami obnovovat a chránit les,“ uvedl mluvčí zemědělského úřadu Vojtěch Bílý.

Vojenské lesy pak dostanou lesní pozemky přiléhající zejména k vojenským újezdům Boletice a Hradiště.

Budoucnost zubřího stáda

Převod začne platit od letošního července, bude bezúplatný. Deník Právo informoval, že převod byl utajovaný do poslední chvíle, což ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) na tiskové konferenci po jednání vlády odmítl, jde podle něj o transparentní transakci.

Přípravy podle něj začaly na konci minulého roku na úrovni vedení státních podniků, ministři pak budou na konci letošního roku vládě předkládat informace o vypořádání vztahů. „Nic se neprodává, nikdo se nezbavuje žádného majetku, jde pouze o větší efektivitu při správě státního majetku,“ dodal ministr.

Čestné prohlášení, práce pro konkurenci i škoda 2,5 milionu. Proč policie stíhá exšéfa Lesů ČR za podvod?

Číst článek

Právo také v pondělí informovalo, že otazník visí nad stádem mimoňských zubrů na území vojenských lesů v Ralsku. „Rozhodně žádné ohrožení stáda nehrozí, Lesy ČR budou v místě hospodařit, stejně jako kdekoliv jinde v republice, s plným respektem k přírodě. Budou pokračovat v chovu zubra a ochranu stáda zajistí,“ sdělil ČTK mluvčí ministerstva Bílý.

Těžba dříví loni v ČR dosáhla podle Českého statistického úřadů rekordních 35,8 milionu metrů krychlových. Meziročně se zvýšila o 9,7 procenta. Těžba roste každoročně od roku 2013. V naprosté většině (94,8 procenta) šlo loni o nahodilou, tedy neplánovanou těžbu, kam spadá hlavně likvidace kůrovcové kalamity. Odborníci z think-tanku Czech Forest uvedli, že tento objem znamená dvojnásobek běžné roční celkové těžby.

Jehličnaté dřeviny tvořily 96,5 procenta loňské těžby. Při porovnávání jednotlivých dřevin šlo v devíti případech z deseti o smrk, ve 4,2 procenta o borovici a v 1,6 procenta o buk.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme