Lesy ČR vyčíslily škody po záplavách na 350 miliónů

Daň, kterou si vyžádaly letní bleskové povodně na severu Čech, jde do miliard korun, škody postupně sčítají nejen obce a lidé, kteří v nich žijí. Bilancují taky podniky, jimž velká voda udělala ostrý škrt přes rozpočet. Dnes s předběžných odhadem přišly Lesy České republiky - jejich ztráty dělají něco přes 350 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Škody po povodni ve Hřensku na Děčínsku | Foto: Tomáš Kopecký

Největší škody lesníci napočítali mezi Libercem, Frýdlantem a Jablonným v Podještědí. Velká voda poničila i lesy a vodní nádrže v okolí Chrastavy. Podle posledních odhadů srpnové povodně způsobily na vodních tocích, lesních dopravních cestách, malých vodních nádržích a dalším majetku ve správě státního podniku Lesy České republiky škody přesahují 350 miliónů
korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

O škodách, které srpnové povodně způsobily na majetku Lesů ČR mluvil na Radiožurnálu Vladimír Krchov, výrobně-technický ředitel firmy

Pracovníci Lesů České republiky stále spolupracují s povodňovými komisemi postižených obcí a odstraňují popadané stromy v korytech řek. Také kontrolují technický stav malých vodních nádrží v lesích.

Na odstranění popadaných stromů v těžko přístupných místech nasazují těžkou techniku a varují turisty, aby nechodili do lesů zasažených povodněmi, kde působením vody vznikly rozsáhlé strže a sesuvy půdy. Hrozí tu nebezpečí úrazu.

„Předpokládáme, že celková obnova nám bude trvat ještě celý rok 2012,“ říká Vladimír Krchov, výrobně-technický ředitel Lesů České republiky.

Lesy České republiky také pomáhají povodněmi zasaženým lidem a nabízejí jim za režijní cenu jedné koruny za kubík sto kubíků materiálu na celodřevěný dům nebo 70 kubíků na montovanou stavbu či 15 kubíků na krov montovaného domku. Tuto nabídku mohou využít lidé, jejichž trvalé obydlí současné záplavy poničily tak, že jim úřady vystavily rozhodnutí o odstranění stavby.

Jan Piroch, Eva Malá, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme