Lesy ČR zrušily tendr na prodej dřeva

Státní podnik Lesy České republiky zrušil tendr na prodej dřeva a lesnické práce v hodnotě 16 miliard korun. Nový tendr by chtěly Lesy vypsat až po květnových volbách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vytěžené dřevo v lese | Foto: Fotobanka stock.xchng

Před několika měsíci se vedení státního podniku Lesy České republiky rozhodlo ponechat prodej dřeva v režii těch firem, které jej vytěží. Tendry ale kritizovali jak politici, tak i ekologové a menší lesnické firmy.

„Hlavním důvodem byla ale nechuť sociální demokracie nemít tendry plně pod kontrolou. Sice kritika zaznívala z ekologických organizacích i z některých menších stran, ale rozhodujícím faktorem byla nechuť sociálních demokratů. Důvod bych tedy spíše označil za mocenský,“ myslí si si Martin Mařík z Hospodářských novin.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zrušeném tendru Lesů ČR hovořil pro Radiožurnál Martin Mařík

Ekologové označili zakázku v hodnotě šestnácti miliard za tunelování státních lesů. Výhrady měl i antimonopolní úřad, který výběrové řízení na lesnické práce a prodej dřeva už v březnu pozastavil.

Mařík: Po volbách může být vše jinak

Menší lesnické firmy za zrušení tendrů minulý týden demonstrovaly. Podle nich byly diskriminační.

„Malé firmy na tom však byly úplně stejně v minulých letech. Samy se těchto tendrů neúčastní. Pak jen pracují pro vítěze. Tady by to bylo obdobné,“ domnívá se Mařík.

Podle něj by si stát měl nechat menší prostor v obchodu se dřevem, než s jakým počítal právě zrušený tendr.

„Problém uplynulých sedmi let, kdy se ty tendry obtížně nastavovaly, byl právě ten, že stát si osoboval velký podíl v obchodu. Přirozenější je, pokud trochu uznáváme podmínky trhu, aby firmy podnikaly a stát to pouze kontroloval,“ pokračuje redaktor Hospodářských novin.

Tendr by znovu mohl přijít na pořad dne po volbách.

„Nikdo neví, co bude po volbách. Je logické, že ministerstvo vyhlašuje, že v principu tendru bude pokračovat, ale nikdo teď nic nemůže zaručit. Politické tlaky určitě nebudou menší,“ dodává Mařík

Katka Brezovská, Václav Rojík, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme