Letadla s lidmi evakuovanými z Japonska přistála ve Kbelích

Dva armádní speciály s českými občany evakuovanými z Japonska přistály ráno na pražském letišti Kbely. Letadla přivezla víc než 100 lidí, kteří využili možnost opustit zemi postiženou zemětřesením a vlnou tsunami. Přímo na letišti prošli pasažéři kontrolou na případnou radiaci, žádné zvýšené hodnoty ale vojáci nezaznamenali.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Armádní speciály přivezly z Japonska víc než 100 lidí

Armádní speciály přivezly z Japonska víc než 100 lidí | Zdroj: ČTK

První armádní letadlo přistálo na kbelském letišti krátce před šestou hodinou, druhé dosedlo asi čtvrt hodiny po něm. Přílet se zdržel zhruba o hodinu a půl kvůli dvěma mezipřistáním v Rusku, kde musely stroje dotankovat palivo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na pražském letišti Kbely natáčel reportér Radiožurnálu Jan Herget

„Mezipřistání v Chabarovsku bylo z toho důvodu, abychom nezdržovali tok letadel v Tokiu, takže jsme si nabrali pohonné hmoty tak, abychom se vrátili s lidmi do Chabarovska a tam pak se řešilo všechno další,“ řekl Radiožurnálu velitel jednoho z letadel Libor Tomolya.

Cestující po přistání vystoupili na letištní ploše a přešli do budovy letiště, kde absolvovali běžnou pasovou a celní kontrolu.

Na stejném místě je čekalo i 16 armádních chemiků, kteří kvůli případné radiaci zkontrolovali dozimetrem každého, kdo o to měl zájem.

Všichni zájemci ale prošli kontrolou s negativním výsledkem, takže nebylo nutné použít dekontaminační jednotku, kterou armádní specialisté ve Kbelích narychlo postavili.

Žádné zvýšené koncentrace nebyly naměřené ani na tokijském letišti a podle zástupců armády je tam normální provoz. „Žádná omezení, nic takového se tam neděje. Měli jsme možnost měřit radiaci i tam a žádná se tam nevyskytuje,“ potvrdil Tomolya.

Na palubě byli Češi i cizinci

Spolu s českými ženami a dětmi přiletělo zpět do vlasti i třicet členů České filharmonie a také cizinci - dva občané Slovenska, jeden člověk z Polska, jeden z Bulharska a jeden Korejec s vazbami na Česko. Celkem se jedná o 106 lidí. Na letišti Čechy přivítal ministr obrany Alexandr Vondra.

Vědec Přemysl Máčal, který v Japonsku žije přes 11 let, Radiožurnálu řekl, že do Česka přivezl svou japonskou manželku a dvě malé dcery. Jeho rodinu zemětřesení ani tsunami neohrozily, přesto možnost odletu využil.

Pasažéři prošli na letišti kontrolou na případnou radiaci | Foto: ČTK

„Byl jsem přeložen do nové univerzity v Tokiu, nastěhoval jsem se do nového bytu a ve čtvrtek 10. března jsem se vrátil zpátky do Fukuoky, protože dcera měla narozeniny a chtěl jsem ji vzít na koncert České filharmonie. V pátek to bouchlo,“ popsal Máčal.

Zájem o odlet z ostrovního státu byl podle ministerstva zahraničí velký, řada lidí ale nakonec cestu odřekla nebo na letiště nepřišla. Nevyužito tak v letadlech zůstalo celkem 25 míst.

Jan Herget, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme