Letadla znovu létají nad celým územím Česka

Letecký provoz nad územím republiky je obnovený. Radiožurnálu to potvrdil Richard Klíma z Řízení letového provozu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odlety | Foto: Tomáš Adamec

Vzdušný prostor nad jihem země byl včera a v noci na dnešek uzavřený kvůli dalšímu sopečnému mraku z Islandu. Podle Klímy jsou už ale prognózy na dnešek příznivé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Richard Klíma, mluvčí Řízení letového provozu, ve Světě o deváté.

„Situace se v průběhu noci vyvíjela příznivě, takže jsme mohli ráno znovu začít poskytovat služby řízení letového provozu v jihovýchodní části českého vzdušného prostoru, která byla v podvečer uzavřena. Podobná situace je i v okolních zemích a prognózy na tento den vypadají příznivě,“ řekl Klíma.

Během víkendu museli uzavřít letiště na severu Portugalska, severozápadě Španělska a na severu Itálie. Desítky letů zrušila také Ženeva. V neděli odpoledne se pak uzavřelo letiště v Mnichově. Rakousko přerušilo provoz na letišti v Innsbrucku a Salcburku.

V současné době by už ale všechny nejvytíženější destinace v Evropě měly fungovat bez omezení.

Odpoledne se může situace změnit

„Situaci budeme nadále sledovat a monitorovat. Každých šest hodin dostáváme předpovědní mapy, které vydává organizace Eurocontrol ve spolupráci s poradenským centrem pro výskyt sopečného popela v Londýně,“ přiblížil Klíma.

Celkem se očekává dnes nad Evropou dvacet osm a půl tisíce letu. Což je asi jen o pět set méně než dlouhodobý průměr.

Nebe nad Evropou přes noc pročistil déšť. Zpoždění dnes nabírají jen lety přes Atlantik, které musejí nad oceánem kličkovat mezi oblastmi se zvýšenou koncentrací sopečného popela.

Eurocontrol ale varoval, že během odpoledne hrozí opět uzavření letišť v Portugalsku a Španělsku. Popel by se nad iberijský poloostrov mohl za nepříznivých meteorologických podmínek rozšířit z jihozápadu.

Martina Mašková, Alžběta Rákosová, Ondřej Bouda, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme