Letadlo jsem ovládnout nechtěl, hájil se u soudu Rus obžalovaný z únosu

Rus Jevgenij Rotshtein, dříve Dogajev, dnes u pražského městského soudu popřel, že by chtěl před osmi lety unést letadlo. Vypověděl, že rvačku na palubě nevyvolal a ani nikomu nevyhrožoval výbuchem. Na druhé straně přiznal, že byl silně opilý a bral navíc léky na bolest. Za ohrožení vzdušného dopravního prostředku hrozí Rotshteinovi až 15 let vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jevgenij Rotshtein (dříve Dogajev, na snímku vlevo) stanul před Městským soudem v Praze | Zdroj: ČTK

Dnes čtyřicetiletý bývalý bankéř a fotbalista Dogajev u soudu vypověděl, že v prosinci 2006 cestoval s rodinou z Moskvy do Ženevy na oslavy Nového roku.

Alkohol prý začal pít kvůli bolesti zad už doma před cestou na letiště, kde si koupil další půllitr, možná i litr vodky. V pití pokračoval i na palubě, kde pak údajně usnul.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud v Praze začal projednávat případ údajného únosce letadla. Jednání sleduje reportérka Veronika Hlaváčová

Dále už se ale jeho verze s obžalobou rozchází. Státní zástupkyně tvrdí, že posádce vyhrožoval a chtěl přistát místo ve Švýcarsku v Egyptě.

„Obviněný tvrdil, že letadlo může vybuchnout a že ho vyhodí on sám. Na otázku svědka, kde má bombu, odpověděl, že má tlačítko, stačí ho zmáčknout a všichni zůstanou v nebesích, že kašle na lidi, že je mu všechno jedno a že letadlo do Ženevy nepoletí, že chce letět do Egypta,“ popsala státní zástupkyně.

Posádce s dalšími cestujícími se podařilo muže zneškodnit. Letadlo po incidentu nouzově přistálo v Praze, Dogajev skončil v rukou české policie. Po dvou letech strávených v Česku odcestoval do Británie, kde získal azyl. Poté, co na něj soud vydal mezinárodní zatykač, jej Britové vydali vloni zpět českým úřadům. Od té doby je ve vazbě.

Dogajev, který se později přejmenoval na Rotshteina, na označil celou obžalobu za absurdní a mimo jiné řekl, že svědci lžou. Konflikt podle něj vyvolala letuška, která jej kvůli podávání jídla probudila. Chtěl si proto stěžovat u pilota.

Nikomu prý ale nevyhrožoval a rozhodně nechtěl letadlo unést. Neměl k tomu podle svých slov žádný důvod, plánovaná dovolená ve Švýcarsku pro celou rodinu ho údajně stála v přepočtu asi 2,5 milionu korun.

Eskorta přivádí Jevgenije Rotshteina do soudní místnosti | Foto: ČTK

Na svou obhajobu také uvedl, že při hádce s letuškou a stevardem používal výrazy, které mohou vyznít při překladu do češtiny jinak. „Když se to všechno přeložilo do češtiny a teď to zase čtu zpětně v ruštině, vychází z toho úplný nesmysl,“ podotkl obžalovaný.

Podle soudního znalce Jiřího Novotného agresivitu způsobila kombinace pěti léků s vodkou. „Sice věděl, kde je a co se děje, ale vyprovokovalo ho to k mimořádnému konfliktnímu přístupu, který na posádku působil, jako že chce unést letadlo. A proto ho tam pacifikovali, zranili a dostali do situace, ve které už se nemohl bránit.“

Jevgenij Rotshtein (dříve Dogajev, na snímku vlevo) stanul před Městským soudem v Praze | Foto: Veronika Hlaváčová

Martin Hromádka, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme