Tři zájemci o dodání malého letadla pro politiky nabízí stejný stroj – Global 5000 firmy Bombardier

V tendru na malé letadlo pro přepravu ústavních činitelů nabízí všichni uchazeči letadlo Global 5000 od firmy Bombardier. Náměstek ministra obrany pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Filip Říha jména uchazečů neuvedl. Úřad bude podle něj chtít zakázku dokončit v co nejkratším čase.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bombardier Global 5000 | Zdroj: Profimedia

Ministerstvo obrany vypsalo v létě tendr na malé letadlo schopné přepravit 14 až 19 cestujících, mohlo být nové i použité. Do výběrového řízení se tehdy přihlásil jen jeden uchazeč, který navíc nesplnil stanovené požadavky. Obrana proto zakázku zrušila a v polovině října vypsala znovu. Podle Říhy dostala tři nabídky, které úřad vyhodnocuje. „Jsme před výběrem dodavatele,“ řekl.

Ozval se jediný uchazeč. Ministerstvo obrany zrušilo tendr na nákup malého letadla pro přepravu politiků

Číst článek

Ministerstvo chce, aby ve stroji byla nejméně čtyři křesla u stolku a aby bylo možné v něm vytvořit nejméně šest míst na spaní například ve formě rozložitelných polohovatelných křesel nebo divanu.

Koupit plánuje nový dvoumotorový letoun nebo stroj vyrobený od ledna 2012, v takovém případě ale nesmí mít nalétáno více než 4000 hodin. Má být schopen s deseti cestujícími doletu více než 8000 kilometrů. Nový letoun bude z kategorie business jet.

Říha potřebu nákupu nového stroje zdůvodnil zastaralostí některých letadel, které má armáda pro přepravu ústavních představitelů k dispozici. „Nemyslím si, že by ta flotila byla špatná, ale v některých ohledech už má část letounů své nejlepší za sebou,“ poznamenal. Provozovaná letadla podle něj nejsou v žádném případě nebezpečná. „Ale doba jde dál, musíme mít odpovídající techniku i pro přepravu ústavních činitelů,“ řekl.

Global 5000 je dvoumotorový proudový letoun vyráběný kanadskou firmou Bombardier. Je schopen přepravit 16 pasažérů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme