Policie viní muže z Prahy z podpory terorismu. Na letácích podle ní schvaloval zabití českých vojáků

Policie obvinila šestatřicetiletého muže ze zločinu podpory a propagace terorismu a přečinu podněcování k trestnému činu. Krátce po zabití třech českých vojáků v Afghánistánu vylepoval letáky, které svým textem schvalovaly jejich smrt. Pražské krajské ředitelství Policie ČR dále informovalo, že k zajištění dalších důkazů významně pomohla upozornění od občanů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci Čestné stráže vynášejí z armádního speciálu tři rakve s ostatky padlých vojáků. Martin Marcin (36), Kamil Beneš (28) a Patrik Štěpánek (24) padli v Afghánistánu při hlídce několik kilometrů od spojenecké základny Bagrám. Zemřeli po útoku sebevražedného atentátníka. | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

„Na základě důkazů jsme obvinili 36letého muže z Prahy ze spáchání zvlášť závažného zločinu podpory a propagace terorismu podle § 312e trestního zákoníku a přečinu podněcování k trestnému činu podle § 364 trestního zákoníku,“ uvedl v tiskové zprávě vedoucí protiextremistického oddělení pražské policie Vojtěch Motyka.

‚Gratulace ke zneškodnění žoldáků.‘ Policie prověřuje nálepky oslavující smrt českých vojáků

Číst článek

„K zajištění dalších důkazů významně přispěli i sami občané, kteří na některé další výlepy policii upozornili,“ dodal.

Letáky, v nichž neznámý autor gratuloval „afghánským vlastencům“ k zabití tří českých vojáků, se objevily na několika místech Prahy včetně Národní třídy. Mrtvé autor označil za žoldáky a okupanty.

Muž je vyšetřován na svobodě a případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Trestní zákoník počítá v případě, kdy dochází k veřejnému schvalování spáchaného teroristického trestného činu či vychvalováního jeho pachatele, s možným odnětím svobody na dva roky až deset let. 

Pokud by se pachatel činu dopustil tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem, hrozí mu až patnáctiletý trest.

Útok na české vojáky

K útoku na hlídku složenou z českých, amerických a afghánských vojáků došlo v neděli 5. srpna. Sebevrah se odpálil v blízkosti šesti vojáků, kteří měli za úkol zajistit místo pro další úkoly.

‚Oceňuji každého, kdo se rozhodl pomoci.‘ Lidé poslali rodinám padlých vojáků přes deset milionů

Číst článek

Tři Češi Martin Marcin (36), Kamil Beneš (28) a Patrik Štěpánek (24) zemřeli, vážně zraněni byli dva Afghánci a Američan. Na místě jim pomáhali čeští zdravotníci a vojáci, kteří v době výbuchu ještě byli v obrněných vozidlech.

Prezident Miloš Zeman krátce poté oznámil, že všem třem udělí in memoriam medaili Za hrdinství. K vyznamenání dojde o státním svátku 28. října letošního roku. Zeman se zúčastnil smutečního aktu u příležitosti jejich návratu do vlasti.

Sbírka na vojáky

Na pomoc rodinám tří českých vojáků padlých v Afghánistánu lidé věnovali přes deset milionů korun. Na charitativní účet Vojenského fondu solidarity (VFS) či formou darovacích zpráv poslalo peníze přes 35 000 dárců.

Sbírka končí v pátek o půlnoci a vedení VFS příští týden rozhodne, jakým způsobem budou peníze mezi rodiny rozděleny.

Peníze mohou posílat lidé na konto Vojenského fondu solidarity číslo 44665522/0800 s variabilním symbolem 918. Využít také mohou dárcovské SMS na číslo 87777. Její znění zadají podle toho, jakou částku se rozhodnou věnovat.

Naši "vlastenci" jsou podobní islamistům. To je známo.
Společně vyznávají nenávist, kolektivní vinu, chtějí zabíjet.
Ale jak se dívám na tvorbu "vlastenců" na internetu, dřív by mě nenapadlo, že různí okamurovci budou otevřeně podporovat Taliban.
A tohle se prý už lepí po Praze.

14:09 – 08. 08. 2018

20 112

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme