Případ letáků oslavujících smrt českých vojáků v Afghánistánu míří k soudu. Muži hrozí až 15 let vězení

Člověk, který měl vylepovat letáky oslavující smrt českých vojáků v Afghánistánu, čelí obžalobě. Na webu o tom ve čtvrtek informoval Martin Bílý z pražského vrchního státního zastupitelství. Za podporu terorismu spáchanou prostřednictvím tisku nebo jiným obdobně účinným způsobem hrozí pět až 15 let vězení. Muž je obžalovaný také za podněcování k trestnému činu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České vozidlo odolné proti výbuchu min (MRAP) v Afghánistánu | Zdroj: Armáda ČR

Letáky, které se objevily mimo jiné v okolí pražské Národní třídy, schvalovaly zabití tři českých vojáků na afghánské zahraniční misi. Vojáci zemřeli v srpnu 2018, když se v blízkosti jejich hlídky odpálil sebevražedný útočník. Letáky je označily za žoldáky a okupanty. Autor textu k zabití vojáků gratuloval „afghánským vlastencům“.

Letos v lednu podalo Vrchní státní zastupitelství v Praze obžalobu také na člověka, který smrt trojice českých vojáků údajně schvaloval svými diskusními příspěvky. Také jemu hrozí až 15 let odnětí svobody.

Státní zástupce obžaloval člověka schvalujícího smrt českých vojáků. Hrozí mu 15 let

Číst článek

Šestatřicetiletý rotný Martin Marcin a desátníci Kamil Beneš a Patrik Štěpánek, kterým bylo 28 a 25 let, byli po útoku sebevražedného atentátníka na místě mrtví. Prezident Miloš Zeman je později in memoriam vyznamenal medailí Za hrdinství.

V říjnu 2018 pak v Afghánistánu padl ještě český psovod Tomáš Procházka, kterého na spojenecké základně Šindánd zastřelil afghánský voják.

Také Procházka dostal medaili Za hrdinství a USA mu loni v listopadu udělily bronzovou hvězdu za odvahu v boji.

Češi v Afghánistánu působí v rámci podpůrné mise NATO. V zemi doposud zahynulo 14 českých vojáků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme