Lidé si stěžují na noční hluk z letadel. Pražské letiště přiznalo zvýšený provoz, probíhá vyšetřování

Úřad pro civilní letectví prověřuje desítky nočních letů z Letiště Václava Havla. Dopravci podle zjištění Českého rozhlasu vypravili spoje mimo letový řád. V obcích poblíž terminálů kvůli tomu vzrostla hluková zátěž. Firmám už za to naúčtovalo speciální poplatky v řádu milionů korun samo letiště, teď jim hrozí i pokuty od úřadu.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště Václava Havla

Letiště Václava Havla v Praze | Zdroj: Letiště Václava Havla

„Několik dní jsme si udělali poctivě seznamy letadel. Místo 48 létalo 70 až 80 letů,“ popisuje situaci starosta pražského Suchdola Petr Hejl (STAN). „Počet letů se nezvýšil. Počet pasažérů samozřejmě ano. Ta vytíženost letadel je větší a letadla jsou větší. Nočních letů je víc,“ doplňuje starosta Únětic Vladimír Vytiska (STAN).

Patnáct nových linek z Prahy. Ryanair bude létat do Kodaně nebo Pisy, letiště nárůst zvládne

Číst článek

Letiště o letech navíc ví. Samo začalo leteckým společnostem účtovat nadstandardní poplatky za porušování pravidel létaní v noci.

„Skutečně se stávalo, že některá letecká společnost měla naplánovaný odlet v 7 hodin ráno a místo toho bezdůvodně odletěla ve 3 hodiny ráno. My jsme celkem na těchto nadstandardních poplatcích loni od července do prosince vybrali něco kolem šesti milionů korun,“ sdělil Radiožurnálu mluvčí letiště Roman Pacvoň. V letošním roce plánují dřívějším letům, které budou v rozporu s koordinovaným slotem, zamezit.

Případem se už zabývá Úřad pro civilní letectví. „Na základě této zkušenosti byla zahájena přestupková řízení. Jelikož ještě probíhají, nelze se k nim blíže vyjadřovat,“ uvedl mluvčí Vítězslav Hezký.

Měření hluku z provozu letiště zajišťuje akreditovaná laboratoř a výsledkem je složitá kalkulace průměru hlučnosti za období šesti měsíců. Podle vyjádření letiště nebyly tyto limity zatím nikdy porušené.

Vojtěch Šrámek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme